Każdego dnia zużywamy wiele produktów kosmetycznych, nie zastanawiając się nad tym, gdzie następnie trafiają, jaka jest ich dalsza droga oraz najważniejsze – jaki ma to wpływ na losy naszej planety. Nie chodzi wyłącznie o plastikowe opakowania po szamponach, żelach do kąpieli i innych płynnych kosmetykach, ale także płatki do demakijażu, patyczki higieniczne, podpaski i tampony. Biorąc pod uwagę skalę problemu i ilości jakie są wytwarzane każdego dnia, warto zastanowić się nad tym, co dalej dzieje się z tymi produktami, które lądują w łazienkowym koszu.

Uświadomienie sobie tego, ile śmieci jest wytwarzanych każdego dnia, to pierwszy krok do zmian. A te może podjąć każdy z nas, by zadbać o planetę i zmniejszyć jej zanieczyszczenie. W przypadku produktów kosmetycznych problem jest  trudniejszy do rozwiązania.

Zero waste: jak wprowadzić tę zasadę do świata codziennej pielęgnacji

O ile odpady kuchenne poddawane są recyklingowi bez większego problemu, zużyte środki kosmetyczne i ich przetworzenie to zaledwie mały procent tego, co mogłoby zostać zrobione. Tymczasem dane przedstawiają się niepokojąco. Każdego roku wytwarzanych jest miliony ton śmieci. a liczba ta stale wzrasta. To powinno skłonić nas do podjęcia określonych działań, bo chociaż nikt z nas na co dzień nie zastanawia się nad tym jak długo rozkładają się zużyte chusteczki i maszynki do golenia, to te liczny robią ogromne wrażenie:

– bawełniane płatki do demakijażu: 4-5 miesięcy

– nawilżające chusteczki: 100 lat

– szczoteczka do zębów: 400 lat

– plastikowa butelka po szamponie: 450 lat

– tampony i inne odpady sanitarne: 500 lat

– opakowanie pasty do zębów: 500 lat

Macerat z żywokostu: naturalny sposób na demakijaż

Istnieje wiele możliwości, by ograniczyć ilość produkowanych odpadów i minimalizować czas ich rozkładu. Pierwszą opcją jest oczywiście zamiana plastiku na szkło, opakowania biodegradowalne oraz kosmetyki w kostkach. Jeśli chodzi o środki higieny intymnej tu także mamy alternatywę – kubeczki menstruacyjne, można również skorzystać z organicznych tamponów i podpasek, które są przyjazne dla środowiska, ale również bezpieczne dla zdrowia kobiet.