W sieci sklepów Żabka już nie dostaniesz jednorazowych torebek z plastiku. Firma rozpoczęła proces zmian już na początku stycznia, a teraz pochwaliła się zakończeniem go. Wycofanie plastikowych reklamówek z tak dużej sieci, jaką jest Żabka z pewnością pomoże w ochronie środowiska. Plastikowe torebki są jednym z największych zagrożeń dla naszej planety.

Kupuj odpowiedzialnie, zwracaj uwagę na to, co jesz, minimalizuj zużycie wody. Jak aktywnie włączyć się w ochronę zasobów Morza Bałtyckiego?

Sieć sklepów Żabka

W sklepach należących do sieci Żabka już nie otrzymasz plastikowej jednorazowej torby na zakupy. Marka przekazała informację na swoim oficjalnym koncie na Facebooku. Zrobiła to w żartobliwy sposób, ponieważ ogłosiła to jako… zmianę statusu związku. Proces rezygnowania z foliówek już kilka miesięcy temu. Od tamtej pory stopniowo zaczęła wprowadzać papierowe odpowiedniki. Teraz to oficjalne. Plastikowe torebki zniknęły ze wszystkich sklepów Żabka. Zniknęły one nie tylko przy kasach, ale także przy stoiskach z warzywami, owocami i pieczywem. Żabka zrezygnowała również z plastikowych wieczek do kubków na kawę. Marka oszacowała, że ich działanie pozwoli zmniejszyć zużycie plastiku o blisko tysiąc ton rocznie!

Śledztwo na szkockich fermach łososi. Deformacje, pasożyty i dewastacja środowiska ukrytym kosztem hodowli

Plastikowe torebki

Na początku roku Anna Grabowska, Wiceprezes Zarządu ds. Komercyjnych w firmie Żabka Polska tak wypowiadała się na temat rezygnacji z plastikowych siatek:

„Statystyczny Polak używa rocznie średnio ok. 490 toreb z tworzywa sztucznego, dlatego redukcja plastiku to temat ważny nie tylko dla pracowników i franczyzobiorców Żabki, ale także dla coraz szerszego grona konsumentów. Klienci są coraz bardziej świadomi wpływu człowieka i jego codziennych decyzji na stan środowiska naturalnego. Dlatego zdecydowaliśmy się wycofać z naszej sieci torby plastikowe i zastąpić je torbami papierowymi”.

Produkcja toreb foliowych trwa dosłownie sekundy. Mało kto zbiera reklamówki, więc po jednym użyciu najczęściej lądują w koszu. I chociaż ich produkcja jest szybka i używamy ich przez chwilę, to rozkład trwa nawet do 400 lat. Te statystyki są przerażające, dlatego pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce więcej sieciówek zdecyduje się na ten krok.

Opublikowany przez ŻABKA - mały wielki sklep Poniedziałek, 29 marca 2021