Z danych wynika, że każdy z nas produkuje średnio 300 kg śmieci rocznie. Segregacja śmieci pomaga oddzielić odpady od surowców i jest pierwszym krokiem recyklingu. W Polsce każdy z nas ma obowiązek przestrzegania zasady segregacji i oddzielania poszczególnych śmieci to konkretnych, dedykowanych do tego kontenerów. O ile jednak z pustymi opakowaniami po jedzeniu, zużytymi przyborami higienicznymi, puszkami i słoiczkami nie mamy większego problemu. To kłopot może się pojawić z odpadami większych gabarytów oraz różnego rodzaju płynami. Wówczas odpowiedzią jest PSZOK – czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Segregacja śmieci – czym jest PSZOK

To miejsce, które funkcjonuje przy każdej gminie. Działalność PSZOK ma pomóc w pozbyciu się odpadów, których nie da się zakwalifikować do podstawowych kontenerów. Zazwyczaj do wyboru mamy tylko kilka z nich. A są nimi: kontenery na odpady zmieszane, bio, papier, metale i tworzywa sztuczne. Jednak kiedy musimy pozbyć się z domu starych żarówek, zbitych szklanek, doniczek czy też różnego rodzaju tekstylii, kwestia segregacji śmieci zaczyna się komplikować. Właśnie takimi problematycznymi rodzajami śmieci zajmuje się PSZOK.

#ProudBoys – od skrajnej prawicy po równość i miłość. Hasztag, który zmienił swoje znaczenie

Z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych może skorzystać każdy. Działa nieodpłatnie, a ich funkcja jest pomoc mieszkańcom danej gminy w zachowaniu czystości i pozbyciu się „trudnych” śmieci. Zazwyczaj takie punkty mają swoje określone miejsce (mieszczą się zazwyczaj poza miastem). Możemy tam zawieźć m.in. stare meble, zgrabioną trawę lub liście z ogródka, a także pozostałości po drobnych remontach domowych – np. gruz, cegły, resztki farb czy rozpuszczalników. Ważne jest jednak, aby śmieci komunalne pochodziły jedynie z gospodarstw domowych. Nie można zawozić tam odpadów wytworzonych w ramach jakiejkolwiek działalności gospodarczej ani w ilościach, które mogłyby na to wskazywać. W niektórych gminach funkcjonują także mobilne punkty odbioru selektywnych odpadów komunalnych. PSZOKi zazwyczaj są zlokalizowane poza miastem, dlatego mobilne kontenery często pojawiają się w dogodnym dla mieszkańców punkcie, np. na dużym parkingu. Wówczas każdy, kto potrzebuje pozbyć się kłopotliwych śmieci, może je tam po prostu zanieść.

Marnowanie jedzenia to poważny problem. Podpowiadamy, co zrobić, aby je ograniczyć

PSZOKI przyjmują również stare opony samochodowe, zużyte ubrania, oleje (spożywcze, samochodowe, przemysłowe), różnego rodzaju tekstylia, stłuczone szkło i ceramikę oraz przeterminowane leki i pojemniki pod ciśnieniem, np. z dezodorantów. Do selektywnych odpadów komunalnych zalicza się także detergenty, tusze, tonery, baterie, kleje i farby.  Warto zajrzeć na stronę i zapoznać się z oficjalną listą. Takie miejsca funkcjonują w każdej gminie w Polsce.