Problem wymierania pszczół z roku na rok jest coraz większy. O tym, jak ważną rolę pełnią te małe stworzenia nie musimy Wam przypominać. To nie tylko kwestia wytwarzania miodu, a przede wszystkim zapylania owadopylnych roślin. Ponieważ pszczoły są niezwykle ważne UE zapowiedziała zmniejszenie ilości stosowanych pestycydów.

Wypożyczone pszczoły. W USA można je wynająć do zapylenia roślin w ogrodzie

Na ratunek pszczołom

W dziesięć lat Unia Europejska pragnie zmniejszyć o połowę ilość stosowanych pestycydów. To ma uratować pszczoły i różnorodność biologiczną. Plan ten jest częścią europejskiego zielonego porozumienia. Jednak ograniczenie w stosowaniu pestycydów to nie jedyny pomysł. Do 2030 roku na terenie Unii ma zostać posadzone 3 miliardy drzew!

To jedyne konto na Instagramie, które wszyscy powinniśmy śledzić. Poznajcie bee_nfluencerkę

Ochrona ziemi i oceanów

Dodatkowo, poza ratunkiem pszczół, UE zobowiązała się do ochrony trzydziestu procent ziemi i oceanów w Unii. Obecnie jedynie trzy procent lądów i jeden procent oceanów jest pod ścisłą ochroną, ta różnica jest ogromna! Na sfinalizowanie projektów Komisja Europejska zamierza zebrać i przeznaczyć około osiemnastu miliardów euro rocznie.

Ratunek pszczół i zakaz używania pestycydów

Głównym założeniem planu jest doprowadzenie do całkowitego zakazu stosowania pestycydów, ponieważ pszczoły są bardzo ważnym elementem fauny, a w ciągu ostatnich piętnastu lat ich populacja zmniejszyła się drastycznie. To może zagrozić aż 76 procentom produkcji żywności w Europie.

Światowy Dzień Pszczół: Bracia Sadownicy i Pasieki Rodziny Sadowskich łączą siły dla pszczół

Rola pszczół w ekosystemie

Pszczoły ogrywają bardzo ważną rolę w środowisku i gospodarce. Pszczoły zapylają aż 71 procent gatunków roślin uprawnych! Są one źródłem 90 procent żywności na świecie. Można sobie tylko wyobrazić, jak destrukcyjne byłoby ich wymarcie. Mimo pozytywnego wydźwięku planów Unii Europejskiej, wielu ekologów pozostaje sceptycznych. Jak się okazuje, nie są pewni, czy Komisja Europejska podejmie konkretne działania. Pozostaje nam mieć nadzieję, że tak i że możemy się spodziewać zmian na lepsze.