Marnowanie żywności to jeden z najbardziej dotkliwych problemów współczesnych czasów. W niektórych częściach świata ludzie zmagają się z głodem bądź niedoborem żywności. Inni mają z kolei nadmiar produktów, a i tak spora z nich część trafia na śmietnik. Czy przeterminowane produkty można jeść bez obaw?

Dieta SIRT, z której korzysta Adele wciąż zyskuje na popularności. Co ją wyróżnia? Mamy przykładowe menu!

Przeterminowane produkty. Spożyć przed czy do?

Podczas zakupów często zwracamy uwagę na etykietę – „termin ważności”. W tym przypadku kluczowe jest rozróżnienie – „najlepiej spożyć przed” i „należy spożyć do”. Pierwsze oznacza minimalną trwałość i najczęściej odnosi się do produktów suchych, które po wyznaczonej dacie w pewien sposób tracą swoją jakość, ale nie będą szkodliwe dla naszego zdrowia. W drugim przypadku chodzi o mięso, nabiał i warzywa, czyli produkty nietrwałe. Po terminie mogą się psuć i stanowić zagrożenie dla organizmu.

Przeterminowane produkty – to można zjeść po upływie terminu ważności

Mąka, makaron, ryż, kasza

Produkty suche, które praktycznie się nie psują, co znacznie ogranicza marnowanie żywności. Umieszczone na ich opakowaniu etykiety z terminem ważności nie są głównym wyznacznikiem, gdyż nawet po upływie wyznaczonej daty zjedzenie tych produktów nam nie zaszkodzi. Ważne, by przechowywać je w suchym, chłodnym i szczelnym miejscu. Jedynym minusem jest to, że w ich przypadku mogą pojawić się mole spożywcze.

Sól i cukier

Jeśli odpowiednio je przechowujemy można ich używać bardzo długo. Należą do produktów, które nigdy się nie psują. Ryzykiem jest tutaj wilgoć i szkodniki, które mogą się w nich zalęgnąć.

Orzechy

Podobnie jak przy poprzednich produktów warunkiem dłuższej żywotności jest odpowiednie przechowywanie – temperatura pokojowa i szczelnie zamknięty pojemnik. Olejki w orzechach działają na zasadzie naturalnych konserwantów. Migdały, orzechy włoskie czy orzeszki ziemne mogą przetrwać nawet do siedmiu miesięcy po upływie terminu ważności.

Miód

Dobry i prosto z pasieki to często towar deficytowy. Miód nigdy się nie psuje, nawet jeżeli zmienia konsystencję, to wciąż nadaje się do spożycia. Jeżeli chcesz korzystać z jego optymalnych właściwości, trzymaj go w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.

Kawa i herbata

Przy odpowiednich warunkach powinny nadawać się do spożycia jeszcze długo po wyznaczonej dacie ważności. Aby móc cieszyć się smakiem i aromatem przechowuj je w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Jajka

Spokojnie można je zjeść kilka dni po dacie na opakowaniu, ale tylko na twardo. Ważne, by przechowywać je w temperaturze poniżej 5°C. Dobrze też trzymać je z dala od aromatycznych produktów, gdyż skorupka jajka wchłania zapachy. Warto zwrócić również uwagę na zapach i to jak zachowuje się we wrzącej wodzie – jeżeli opada, wszystko jest w porządku, gdy się unosi, nie nadaje się do spożycia.

Warzywa strączkowe

Groch, soczewica, ciecierzyca czy fasola są bardzo trwałe. Jeżeli chcemy je skonsumować po terminie, najlepiej trzymać w suchym i szczelnie zamkniętym miejscu.

Twardy ser

Nadaje się do spożycia kilka dni po dacie, tylko wtedy, gdy nie zmienił wyglądu, koloru bądź zapachu. Należy go przechowywać w lodówce w zamkniętym opakowaniu. Do takich serów zalicza się parmezan i cheddar. Nie dotyczy serów miękkich np. kanapkowych.

Pieczywo

Jeżeli nie ma na nim pleśni, można je zjeść po wyznaczonym terminie. Żeby uniknąć marnowania żywności, jeżeli pieczywo wyschnie, może zmielić je na bułkę tartą i użyć do panierowania kotletów. Warto pamiętać, że wszelkie dodatki do bułek czy chlebów mogą wpływać na to, że produkt szybciej się psuje.

Marnowanie żywności można zdecydowanie ograniczyć, jednak trzeba mieć świadomość, które produkty nadają się do spożycia po upływie terminu ważności. Prócz wyżej wymienionych w tej grupie znajdują się także wszelkie marynaty octowe, ketchup, płatki, nasiona, mrożonki, kakao, suszone owoce i warzywa.