Mikroplastik jest substancją niezwykle groźną dla naszego środowiska. Osadza się na dnach oceanu, tworząc zabójczą dla ekosystemu powłokę. Od dawna było wiadome, że zagraża naszemu środowisku, jakiś czas temu wykryto mikroplastik również w naszych organizmach, a ostatnio zrobiono to także w łożysku. Przerażające odkrycie szybko obiegło cały glob.

Pragniesz zachować młody wygląd, ale wciąż czujesz, że to nie to? Być może brakuje tego jednego elementu!

Czym jest mikroplastik?

Mikroplastik to heterogeniczna mieszanina różnego kształtu materiałów w postaci fragmentów, włokien, elipsoid, granulek, śrutu lub płatków o wielkości maksymalnie pięciu milimetrów. Są dwa rodzaje mikroplastiku – pierwotny, czyli taki, który od samego początku ma mikro rozmiar oraz wtórny, czyli taki, który powstaje przez rozpad większych kawałków plastiku na mniejsze. Niewielkie cząsteczki opadają, tworząc na wszystkim powłokę, która przy dużym stężeniu zaczyna być widoczna. Dzieje się tak chociażby w oceanach.

Monika Mrozowska opublikowała zdjęcia z ciążowej sesji. „W ogóle do tych zdjęć nie byłam przekonana…”

Groźne tworzywo

Mikroplastik może powstawać nawet podczas ścierania się opon w trakcie jazdy. Cały czas jest krąży w powietrzu, wdychamy go oraz zjadamy. Naukowcy z Włoch dokonali porażającego odkrycia. Mikroplastik obecny jest również w ludzkich łożyskach. Co to dokładnie oznacza dla zdrowia płodu? „The Guardian”, czyli brytyjski dziennik, poinformował, że naukowcy zbadali próbki z czterech łożysk pochodzących od zdrowych dawczyń. Bez problemu donosiły one ciąże, jednakże mogły przekazać swoim dzieciom cząsteczki mikroplastiku. Czy tak faktycznie było? Naukowcy na razie nie mogą tego potwierdzić. Problem przedostawania się mikrocząsteczek do naszych organizmów zauważono już jakiś czas temu, jednakże wciąż mamy za mało danych, by móc określić, jak dokładnie wpływają one na zdrowie ludzi. Stężenie mikroplastiku w naszym środowisku – i w nas samych – będzie ulegało zwiększeniu i w przyszłości może mieć tragiczne skutki. Dlatego tak ważne jest zastąpienie plastiku biodegradowalnymi odpowiednikami.