Przełomowego odkrycia dokonali niemieccy naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku. To enzym o nazwie PHL7, który w rekordowo krótkim czasie rozkłada… plastik.

Jadalna taśma do burrito? Nowy wynalazek studentów Uniwersytetu Johna Hopkinsa

Jak przekonują badacze to może być ważnym czynnikiem, jeżeli chodzi o nowe możliwości recyklingu tworzyw sztucznych.

Plastik rozkładający się w rekordowym tempie? Enzym PHL7 otwiera nowe możliwości

Wyniki badań dotyczących enzymu PHL7, rozkładającego tworzywa sztuczne PET opublikowane zostały w naukowym czasopiśmie „ChemSusChem”. Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów współczesnego świata. Odkrycie naukowców z Lipska w znacznej mierze może się przyczynić do ograniczenia tego problemu.

Według badaczy enzym PHL7 jest w stanie rozłożyć Poli(tereftalan etylenu), znany pod skrótem PET w 90 proc. w ciągu 16 godzin przy temperaturze 70 stopni Celsjusza. Oznacza to, że cały proces został skrócony nawet o kilkadziesiąt tysięcy razy, zważywszy mając wiedzę przez jak długi czas w środowisku naturalnym rozkładają się tworzywa sztuczne.

Odkrycie na… cmentarzu

Enzym PHL7 został odkryty na… cmentarzu Südfriedhof w Lipsku. „Naturalny zjadacz plastiku” znaleziono w próbce pobranej ze sterty kompostu. Okazało się, że PHL7 miał najbardziej obiecujące wyniki podczas badań przeprowadzonych w laboratorium.

Enzym odkryty w Lipsku może wnieść istotny wkład w tworzenie alternatywnych, energooszczędnych procesów recyklingu tworzyw sztucznych – podkreślił mikrobiolog Wolfgang Zimmermann, jeden ze współautorów odkrycia.

Nowo odkryty enzym bez problemów poradzi sobie z foliowym reklamówkami czy opakowaniami na owoce, ale będzie bezradny w przypadku sztywniejszych odpadów takich jak butelki.