Gdy świat obiegła informacja o rozprzestrzenianiu się nowej choroby, wszyscy zachodzili w głowę, co było jej źródłem. Jako jedną z możliwych hipotez podano zarażenie się od nietoperzy. Czym grozi nam kontakt z dzikimi zwierzętami?

Madonna miała koronawirusa? Wynik testu nie pozostawia wątpliwości i wywołuje skandal

Narażamy się na niebezpieczeństwo?

Według naukowców wycinka lasów znacznie zwiększa prawdopodobieństwo kontaktu ludzi z dzikimi zwierzętami. To z kolei oznacza, że sami narażamy się na choroby, które wywołują wirusy i bakterie odzwierzęce. Chociażby w przypadku nietoperzy, u których wykryto aż sześć nowych odmian wirusa, które nie są spokrewnione z SARS-CoV-2. Badania prowadzono w miejscach, w których ludzie mieli styczność z dziką naturą, np. jaskinie, już od dwóch lat. Warto podkreślić, że mowa tutaj jedynie o nietoperzach. A wycinka lasów pod tereny mieszkalne lub uprawne to kontakt z wieloma innymi gatunkami. Suzan Murray, współautorka jednego z badań, podkreśla, że nie wszystkie koronawirusy są groźne dla ludzi. Jednocześnie zaznacza, że niezbędne są badania, które będą w stanie ustalić wszystkie zagrożenia.

Niewykluczone, że czeka nas więcej pandemii

W ostatnim czasie artykuł o zagrożeniu chorobami odzwierzęcymi opublikował „The Guardian”. W tekście możemy odnaleźć informację, że trzy czwarte nowych chorób pochodzi od zwierząt. To są zatrważające dane. Wszystko przez to, że ludzie ograniczają naturalne siedliska zwierząt, a w przyszłości może być jeszcze gorzej. Jeśli nie zrozumiemy, że to my sami odpowiadamy za rozprzestrzenianie się chorób odzwierzęcych, czekają nas kolejne przypadki pandemii. Kto wie, czy nie groźniejszych niż obecna pandemia COVID-19.

Pora przestać traktować przyrodę lekkomyślnie

Wycinanie coraz większej liczby drzew, niszczenie kolejnych siedlisk zwierząt jest działaniem wyjątkowo lekkomyślnym. To, jak traktujemy naturę, ma realny wpływ na naszą codzienność. Jest groźne dla naszej planety, naszego klimatu oraz, jak się okazuje, zdrowia. Kontynuując nasze działania możemy doprowadzić do ogólnej katastrofy.

Koronawirus: Nike zaprojektowało specjalne buty dla służby zdrowia

Co możemy zrobić?

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób odzwierzęcych, niezbędna jest współpraca i monitorowanie zagrożeń. Pozostaje również mieć nadzieję, że w przyszłości ludzie będą ostrożniejsi i bardziej świadomi konsekwencji swoich destrukcyjnych działań.