W 2019 roku udział węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce wynosił 88%, a w 2020 roku 83%. To właśnie przez energetykę bazującą na węglu emitowana jest największa ilość dwutlenku węgla. Z tego chociażby powodu bardziej zrównoważone sposoby korzystania z urządzeń elektrycznych są przy okazji zrównoważonymi działaniami na rzecz środowiska. W tym artykule poznasz kilka dobrych nawyków, które pomogą Ci zaoszczędzić i być eko!

Wysokie rachunki za energię elektryczną

Najnowsze podwyżki zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki wyniosły wzrost cen prądu o 24% i gazu o 54%. Część z nich zostanie zrekompensowana w ramach tarczy inflacyjnej. Nie da się jednak ukryć, że rekompensaty dla wielu mogą wydać się niewystarczające.

Dowiedz się więcej o przyczynach wysokich rachunków za prąd: https://www.rachuneo.pl/artykuly/wysoki-rachunek-za-prad

Zanim zdecydujesz się zmienić swoje nawyki związane z korzystania z urządzeń elektrycznych, warto dowiedzieć się ile mniej więcej energii one zużywają.

Sprzęty w Twoim domu. Jak oszczędzać prąd?

Na Rachuneo znajdziesz porady dla osób, które pragną połączyć dwie wartości: oszczędność energii elektrycznej i dbałość o planetę. Można je zastosować zarówno w domu, jak i w firmie.

Próba zaoszczędzania chociażby 10 kWh energii elektrycznej przynosi już bardzo duże rezultaty. Zgodnie z obliczeniami Rachuneo: „W Polsce jest aktualnie około 14 660 919 gospodarstw domowych. Jeżeli w każdym z nich, pobór energii ograniczymy o 10 kWh miesięcznie, to w ciągu roku uzbierałoby się 120 kWh. Suma zaoszczędzonego prądu wynosiłaby wtedy 1 759 310 280 kWh, czyli ok. 1,76 TWh. Zakładając, że byłaby to energia produkowana w elektrowniach konwencjonalnych, to emisja CO2 do atmosfery byłaby mniejsza o 12 335,57 t.„. Czy wiesz, że taką ilość zaoszczędzonej emisji CO2 można porównać do 400 lotów pełnym samolotem z Poznania do Londynu? Przyjrzyjmy się zatem, ile mniej więcej kWh miesięcznie zużywają poszczególne sprzęty domowe:

  • Płyta indukcyjna (97 kWh miesięcznie)
  • Piekarnik (30 kWh miesięcznie)
  • Lodówka (21 kWh miesięcznie)
  • Zmywarka (18 kWh miesięcznie)
  • Czajnik elektryczny (17 kWh miesięcznie)
  • Komputer (16 kWh miesięcznie)
  • Pralka (12 kWh miesięcznie)
  • Telewizor (11 kWh miesięcznie)
  • Kuchenka mikrofalowa (2 kWh miesięcznie)
  • Żelazko (2 kWh miesięcznie)

Roczny ranking zużycia prądu | fot. rachuneo.pl

Znając te wartości, sztuką okazuje się zmiana sposobów ich używania na takie, które pozwolą zmniejszyć zużycie prądu. Wpływ na zużycie prądu ma jednak nie tylko sposób użytkowania, ale także rodzaj sprzętu. Te bardziej zniszczone i starsze pochłaniają więcej energii elektrycznej. Przy zakupie nowego sprzętu warto zapoznać się z jego klasą energetyczną, która decyduje o poborze prądu. Im niższa klasa energetyczna, tym większe zużycie energii elektrycznej – i na odwrót. Każde z urządzeń elektrycznych posiada informację o swojej klasie. Urządzenia energooszczędne będą charakteryzować się wyższą klasą energetyczną.

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Na pobór prądu mają wpływ trzy czynniki: rodzaj sprzętu, moc każdego z urządzeń, jak i czas korzystania z urządzenia elektrycznego. Używając sprzętów w zrównoważony sposób, zyskasz wpływ nad czasem i mocą. Jak to zrobić?

  1. Zwróć uwagę na tryb czuwania: nieużywany sprzęt, który pozostawiasz w trybie czuwania, nadal pobiera energię elektryczną. Należy pamiętać o jego odłączaniu, gdy nie jest Ci już potrzebny.
  2. Przełącz się na EKO: na rynku wiele urządzeń elektrycznych zaprojektowanych jest z trybem EKO, warto z nich korzystać.
  3. Uzbrój się w cierpliwość: czasem wykonywanie małych rzeczy może obniżyć pobór prądu. Dobrą praktyką jest np. niewkładanie ciepłych potraw do lodówki lub zamrażarki, co pozwala uniknąć niepotrzebnego ponownego ochłodzenia urządzeń.
  4. Bądź zero-waste, korzystając ze sprzętów: zasadę „jedz tylko tyle, ile potrzebujesz” możesz z łatwością przełożyć na zasadę „korzystaj tylko wtedy, kiedy potrzebujesz”. Korzystaj z pralki i zmywarki, gdy są pełne, gotuj tyle wody w czajniku, ile naprawdę potrzebujesz, włączaj mniejsze lampki bez potrzeby używania oświetlenia sufitowego. Wszystkie te i podobne praktyki sprawią, że skrócisz czas pracy sprzętów, a tym samym zmniejszysz ich pobór energii.
  5. Wczuj się w działanie sprzętu: każdy sprzęt wyposażony jest we własne „ciało”. Ciało to ogrzewa się i ochładza we własnym tempie. Zwróć więc np. uwagę na płytę indukcyjną, która po wyłączeniu nadal utrzymuje ciepło, a więc nadal gotowa jest dogotować lub podgrzać jedzenie. Możesz też pomóc sprzętom dogrzać się szybciej, np. przykrywając garnki pokrywką.
  6. A może fotowoltaika? Instalacja fotowoltaiczna to spore przedsięwzięcie, ale możliwość korzystania z darmowej i odnawialnej energii to idealny duet łączący oszczędzanie prądu z troską o planetę!

Znajdź inne sposoby, by obniżyć rachunki: https://www.rachuneo.pl/artykuly/jak-oszczedzac-prad-sposoby-do-zastosowania-od-zaraz

Trudniej zmienić nawyki, ale łatwiej zmienić dostawcę

Wypracowanie nowych nawyków to nie jest kwestia jedynie racjonalnej decyzji. Nasze ciało również musi przyzwyczaić się do wykonywania pewnych działań, a to wymaga czasu, czasem i zaparcia, o które wcale nie tak łatwo. Sposobem na oszczędzanie bez zmiany nawyków jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej.

Obecnie na rynku istnieje wiele ofert, które mogą okazać się atrakcyjniejsze od tej, z której aktualnie korzystasz. Do tego są to oferty, które mogą zaspokoić dwie wspomniane wartości: oszczędność prądu i dbałość o środowisko. Na Rachuneo znajduje się lista zielonych dostawców, którzy swoim klientom i klientkom proponują podpisanie umowy na dostawę prądu z odnawialnych źródeł energii. W porównywarce możesz poszukać idealnego sprzedawcy również na podstawie innych kryteriów, np. oferowanych dodatkowych usług lub ceny za kilowatogodzinę prądu.

Oszczędzanie energii elektrycznej może więc okazać się łatwiejsze niż myślisz. Szczególnie, że zmiany sprzedawcy energii elektrycznej możesz dokonać w domu i za darmo. Skorzystaj z pomocy Rachuneo, za pośrednictwem którego znajdziesz najkorzystniejszą dla siebie ofertę, a także unikniesz samodzielnego wykonywania formalności związanych ze zmianą sprzedawcy.