Coraz więcej miast otwiera się na proekologiczne rozwiązania. Zwiększenie obszarów zielonych wpływa nie tylko na uatrakcyjnienie przestrzeni miejskiej, ale również jest korzystnym projektem w kontekście szybkich zmian klimatycznych. Ogrody fasadowe to jedna z propozycji, którą chcą wykorzystać mieszkańcy Poznania. Takie rozwiązanie pojawiło się jakiś czas temu w Rotterdamie.

Ogrody fasadowe – ekologiczne rozwiązanie z Rotterdamu

Władze jednego z holenderskich miast zaproponowały mieszkańcom ekologiczne rozwiązanie. Zamiast betonowych płyt chodnikowych zwiększy się ilość małych ogródków miejskich. To proste działanie na rzecz ochrony środowiska.

Małe ogródki zamiast miejskich chodników. Pomysł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem

Sadzenie roślin na pustych przestrzeniach to nie jedyne rozwiązanie, ponieważ mieszkańcy Rotterdamu otrzymali również zgodę na samodzielne pozbycie się płyt betonowych przed domostwem. Każdy zainteresowany akcją ma do dyspozycji 1,5 chodnikowej płytki – może ją wykopać, a w puste miejsce zasadzić rośliny. To sposób na to, aby ptaki i owady zyskały schronienie. Oprócz tego takie rozwiązanie to usprawnienie przepływu wody do gleby. W ten sposób wzrasta wilgotność powietrza, co jest szczególnie ważne w okresie podwyższonych temperatur.

Ogrody fasadowe w Poznaniu

Podobną akcję chcą zorganizować mieszkańcy Poznania. Rada Osiedla Stare Miasto wystosowała propozycję do prezydenta miasta. Ogrody fasadowe to obywatelska inicjatywa, która wpływa nie tylko na estetykę przestrzeni miejskiej, ale również sprawia, że miasto jest bardziej odporne na dynamicznie rozwijające się zmiany klimatyczne.

Decyzja władz miasta dotycząca zgody na powstanie ogrodów fasadowych musi iść w parze z aktywnym działaniem mieszkańców.

Ważnym aspektem byłoby udostępnienie części chodnika pod zieleń na zasadzie nieodpłatnego użyczenia, a umowa powinna zawierać jasne zastrzeżenia co do jakości i wielkości zieleni – by skorzystali na tym rozwiązaniu wszyscy mieszkańcy i jednocześnie nikt nie był poszkodowany – podsumowuje wiceprzewodnicząca Zarządu Osiedla Maria Sokolnicka – Guzek.

Starania staromiejskich radnych to kolejny przykład działań na rzecz ochrony środowiska w przestrzeniach miejskich. To nie pierwsza pro ekologiczna inicjatywa, ponieważ miasto aktywnie wspiera projekty rozwoju zieleni oraz rewaloryzacji zdegradowanych miejsc.

Stworzenie ogrodu fasadowego jest inspirujące i obywatelskie, poprawia klimat ulicy, a większa ilość zieleni sprawia, że…

Gepostet von Rada Osiedla Stare Miasto am Donnerstag, 20. August 2020