Posłowie przegłosowali projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt. „Piątka dla zwierząt” autorstwa PiS wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowy oraz ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Dzięki tym zmianom ochrona zwierząt będzie jeszcze skuteczniejsza.

Raport WWF: „Nasz wpływ na dom dzikich zwierząt sprawił, że dziś to my jesteśmy zamknięci w naszych domach”

Ochrona zwierząt

Fundacja Viva! na swoim profilu od razu podkreśliła, jak ważne jest to wydarzenie w kierunku zmiany traktowania zwierząt w Polsce.

„Ogromny sukces. Nie da się opisać tego, jakie to uczucie”.

Projekt zmian w ustawie to następstwo zrealizowanego przez dziennikarza Onetu Janusza Schwertnera dokumentu „Krwawy biznes futerkowców”. Za przyjęciem zmian było aż 365 posłów, przeciw było 75, a od głosu wstrzymało się zaledwie 18. Głosowanie poprzedziła gorąca debata, w której swoje zdanie wyrazili zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy proponowanych zmian. Przeciwko nim głosowali w głównej mierze posłowie Konfederacji oraz PSL-Kukiz15. Posłowie Konfederacji przypominali, że projekt uderza w polską wieś i przedsiębiorców. Odpowiedział na to szef klubu Lewicy Krzyszrof Gawkowski:

„Osoby, które dzisiaj stają po stronie braku szacunku do zwierząt powinny się wstydzić, że są na tej sali reprezentantami narodu. Odpowiedzialność za zwierzęta jest tym samym, co odpowiedzialność za ludzi. Kto tego nie wie, ten zdradza zwierzęta. Wy, panowie z Konfederacji, jesteście tam, gdzie stoją ludzie, którzy zwierzęta maltretują, biją i maltretują”.

Hodowla przemysłowa zwierząt to źródło chorób zakaźnych i ryzyko kolejnej pandemii

„Piątka dla zwierząt”

Projekt ustawy wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych. Działacze organizacji prozwierzęcych otrzymają również uprawnienia podobne do policyjnych. Odbieranie źle traktowanych zwierząt może się odbywać w asyście policji. Ochrona zwierząt to temat, który od dawna potrzebował dodatkowych regulacji. Zaproponowane zmiany dotyczą nie tylko hodowców i przedsiębiorców, lecz także właścicieli czworonogów. Nowe prawo zakazuje trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek. Jeśli zwierzę przez jakiś czas ma być na uwięzi, jego sznur musi mieć długość minimum 6 metrów, a powierzchnia, na której będzie przebywać, co najmniej 20 metrów kwadratowych. Ta nowelizacja nie jest pozbawiona wad (np. brakuje w niej zapisów dotyczących transportu na Morskim Oku), jednakże jest milowym krokiem dla poprawy sytuacji zwierząt w Polsce.