Ochrona środowiska może przybierać różne formy. Miasta w Polsce rozpoczęły walkę z suszą decyzją o tymczasowym zaprzestaniu koszenia trawników. Takie działania zostały wprowadzone w wielu miastach, m.in. Krakowie i Warszawie.

Lokalne działania dla przyrody

Każdy z nas może pomóc i przyczynić się do ochrony środowiska. Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu namawia mieszkańców, by wspomogli ekosystem rozstawiając małe pojemniki z wodą, które pomogą przetrwać upały owadom i ptakom. Wystarczy zaopatrzyć domowe ogródki, działki, balkony i okoliczne parki w poidełka. To ochrona środowiska i pomoc dla najmniejszych zwierząt, których susza dotknie najmocniej.

Pojemniki najlepiej wystawiać w miejscach mało nasłonecznionych i regularnie wymieniać wodę. Do akcji mogą włączyć się mieszkańcy z całej Polski i kontynuować projekt w swoich miejscowościach.

Ochrona środowiska: Pandemia COVID-19 może być początkiem. Czy grozi nam więcej chorób?

Ochrona środowiska – sadzenie trawy morskiej na dnie oceanów 

Wielka Brytania właśnie rozpoczyna akcję odnowy łąk na dnie oceanów i mórz. Chodzi o trawę morską, która jest jednym ze skutecznych pochłaniaczy dwutlenku węgla. Projekt o nazwie Seagrass Ocean Rescue to odnowienie morskiej flory, w której skład wchodzi 55 gatunków roślin.

Brytyjczycy chcą zasiać miliony nasion. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zmiany klimatyczne, wycieki ropy i zanieczyszczenia spowodowały jej wymarcie w ponad 90%. To bardzo szkodliwe dla wodnego eskosystemu, dlatego brytyjski projekt ochrony środowiska zakłada zasianie traw, które pomogą walczyć ze skutkami zmian klimatu.

Projekt ochrony środowiska morskiego zakłada zasianie łąki na obszarze ponad 20 tysiącach metrów kwadratowych. Trawa morska pomaga poprawić pH wody, unieszkodliwia dwutlenek węgla, a ponadto jest miejscem funkcjonowania wielu morskich mikroorganizmów.

Ochrona środowiska: Drobne codzienne zwyczaje, które najbardziej niszczą środowisko. Oto, czym możesz je zastąpić