Zero waste to sposób na to, by ograniczyć ilość produkowanych śmieci w codziennym życiu. Sposobów na wprowadzenie takiego rozwiązania jest wiele: od płóciennych toreb na zakupy, po materiałowe woreczki na owoce i warzywa i woskowijki – naturalny sposób na przechowywanie żywności.

Powstaje się coraz więcej alternatyw plastikowych opakowań. Niedawno pojawiło się nowe rozwiązanie – folia ze skrobi. To elastyczny, transparentny materiał, który z łatwością dopasowuje się do kształtu owijanych produktów. Na pomysł wpadł naukowiec Amogha Jadhava. Jego propozycja to system przechowywania żywności w folię ze skrobi pochodzącej z bulw manioka.

Zero waste: opakowania z igieł sosnowych

Kolejną, fenomenalną propozycją i ekologicznym zamiennikiem plastiku jest biodegradowalny materiał z igieł sosnowych. To projekt naukowców i indyjskiego projektanta Mk Wali.

„Urban Forest” ma pobić rekord mediolańskiego „Bosco Verticale”. 30 pięter, 382 apartamentów, 1000 drzew i 20000 roślin!

Uschnięte, łatwopalne sosnowe igły w lasach, które pokrywają północną część Indii, są częstą przyczyną pożarów. Ich liczba dochodzi nawet do 500. Dlatego aby ograniczyć niebezpieczne konsekwencje, Mk Wali namówił mieszkańców pobliskich terenów do zbiorów igieł. Stanowią one podstawowy budulec ekologicznych opakowań.

Projektant nie wyklucza, że takie rozwiązanie zero waste pojawi się również w branży odzieżowej. Proces zbiorów igieł i produkcja biodegradowalnych opakowań to także wsparcie lokalnej społeczności. Dzięki takiemu rozwiązaniu poprawił się rynek pracy, a co za tym idzie szansa na zwiększenie dochodów w biednym regionie Indii. Ekolodzy podchodzą jednak sceptycznie co do samej produkcji opakowań, ponieważ uważają, że igły sosnowe to ściółka lasu. A ich funkcją pozostaje użyźnianie gleby.