Spływy kajakowe cieszą się dużą popularnością wśród osób, które chcą swój wypoczynek spędzić aktywnie. Jednak członkowie Stowarzyszenia Wywrotka zrobili z tego wspaniałą akcję!

UE tworzy plan, który ma uratować pszczoły. Jak miałoby się to udać?

Nietypowy spływ kajakowy

Nietypowość spływu kajakowego, który organizuje Stowarzyszenie Wywrotka polega na tym, że ochotnicy przemierzają Odrę, wyławiając z niej śmieci. To nie byłaby pierwsza akcja Stowarzyszenia. Rok temu również wybrali się na spływ kajakowy i zebrali tonę odpadów! Zeszłoroczny bilans jest przerażający – te wszystkie śmieci zalegały w rzece przez bardzo długi czas. W tym roku Stowarzyszenie Wywrotka również planuje wyjątkowy spływ kajakowy. Druga edycja miałaby być po części wydarzeniem edukacyjnym, członkowie Stowarzyszenia zapraszają wszystkie chętne osoby. Podczas spływu zrealizowany zostanie materiał wideo, który będzie dokumentował poziom zanieczyszczenia w jednej z najdłuższych rzek w Polsce.

Nietypowy spływ kajakowy: zbiórka

Niestety, jak podają aktywiści, nie są w stanie samodzielnie pokryć kosztów tak dużej wyprawy. W kosztach akcji znajduje się między innymi opłacenie ekipy realizującej materiał filmowy, wywózka śmieci oraz zakup niezbędnych materiałów, takich jak rękawiczki i worki foliowe. Szacowany koszt to 12 tysięcy złotych. Ta kwota zapewni zrealizowanie czterech edukacyjnych filmów oraz resztę kosztów. Wpłata jest dobrowolna, a można ją umieścić na portalu Wspieram.to. Również tam znajdziecie więcej informacji na temat całego przedsięwzięcia oraz na jakie bonusy mogą liczyć wspierający akcję.

Woskowijki – ekologiczna alternatywa dla folii i plastiku. Możesz zrobić je sama!

Ekologiczny spływ kajakowy: zatrważające zdjęcia

Na profilu zbiórki Stowarzyszenie Wywrotka opublikowało zatrważające zdjęcia. Pokazują ogrom zanieczyszczeń, które znalazły się w Odrze. W śmietniska zmienione są nawet wyspy, które znajdują się na całej długości rzeki. Problem nie dotyczy tylko butelek i plastikowych opakowań. Wśród wyłowionych odpadów znajdują się również te gabarytowe: lodówki, drzwi, meble, zderzaki samochodowe, taczki itp. Ludzie do wody wyrzucają rzeczy, które nigdy nie powinny się w niej znaleźć! To tylko pokazuje, jak bardzo potrzebne są tego typu akcje i budowanie świadomości.

Nietypowy spływ kajakowy źródło: wspieram.to/kajakowyekopatrol