Łupież to prawdopodobnie jeden z najbardziej uporczywych problemów związanych ze skórą głowy. Opadające na ramiona suche, białe płatki powodują uczucie dyskomfortu. Oprócz złuszczającego się naskórka, łupież to także uczucie swędzenia i zaczerwienienia pojawiające się na skórze głowy.

Zdrowy skalp to pierwszy krok do zyskania zdrowych i mocnych pasm. Dlatego w leczeniu łupieżu pomocne okażą się domowe sposoby. Regularne stosowanie naturalnych składników i dodanie ich jako stały element rutyny pielęgnacyjnej zrównoważy mikrobiom i naprawi barierę naskórkową. A dzięki temu zniweluje świąd i zahamuje nadmierne łuszczenie się naskórka.

Ten „przestarzały” produkt do stylizacji włosów powraca. Zyskasz maksymalną objętość i trwałość fryzury

Skąd się bierze łupież?

Łupież to schorzenie skóry głowy, które ma przewlekły charakter. Suchy naskórek sypiący się na ramiona jest wynikiem grzybów z gatunku Malassezia, które bytują na skórze głowy. Do innych przyczyn pojawiania się łupieżu zaliczyć można silny stres, zaburzenia hormonalne, słabą odporność organizmu, promieniowanie słoneczne oraz zanieczyszczenia środowiska. Łupież może być także przyczyną niedokładnego spłukania szamponu lub odżywki, stosowania nieodpowiednich kosmetyków oraz zatykających gruczoły łojowe produktów do stylizacji włosów. To choroba skóry głowy, która ma nawracający charakter, chociaż jej leczenie jest stosunkowo proste. Zwykle pomaga specjalistyczny szampon przeciwgrzybiczy lub inne domowe składniki o podobnym działaniu.

Czysta i promienna skóra? Pij ziołowe herbatki! Każda z nich pomaga na inny problem ze skórą

Domowe sposoby na łupież

Olejek z drzewa herbacianego

Kilka kropli przeciwgrzybiczego olejku z drzewa herbacianego dodanych do szamponu może pomóc zminimalizować problem nadmiernie łuszczącego się naskórka. Olejek z drzewa herbacianego to najlepszy oczyszczający olejek eteryczny — działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, zwalczając wszystkie źródła łupieżu za jednym zamachem. Oprócz dodania olejku do szamponu, możesz również wmasować go bezpośrednio w skórę głowy – ale pamiętaj, aby przed nałożeniem rozcieńczyć go olejem nośnikowym, takim jak oliwa lub olejek jojoba.

Nasiona kozieradki

Aby zwalczyć łupież, namocz 2 łyżki bogatych w białko i lecytynę nasion kozieradki i pozostaw na noc.  Następnego dnia zmiel je na pastę i nałóż na skórę głowy. Pozostaw na 30 minut i dokładnie spłucz. Ten środek może również pomóc w przypadku przerzedzających się włosów. Kozieradka to ajurwedyjska przyprawa, która od dawna stosowana jest w leczeniu łupieżu i problemów ze skórą głowy.

Sok z cytryny

To cudowny składnik, który pomoże pozbyć się łupieżu i zrównoważy pH skóry głowy. Podobnie jak twarz, nasza skóra głowy jest naturalnie nieco bardziej kwaśna. Nałóż kilka rozcieńczonych łyżeczek soku z cytryny na skórę głowy i dokładnie wmasuj, a następnie spłucz wodą. Możesz również dodać trochę soku z cytryny do wody, której będziesz używać do płukania włosów po umyciu szamponem.

Aloes

Jeśli uczucie suchości i swędzenia staje się uporczywe, sięgnij po aloes. Nałożony na skórę głowy przyniesie ukojenie, a jednocześnie zrównoważy produkcję sebum.