Recykling śmieci to jeden z najważniejszych tematów w kontekście ochrony środowiska, ponieważ zanieczyszczenia wód niosą za sobą poważne konsekwencje. Substancje chemiczne, barwniki, detergenty i metale ciężkie zmieniają właściwości chemiczne i bakteriologiczne wody. Jest to bardzo niebezpieczne dla wodnych organizmów.

Miliony ton śmieci, które trafiają do oceanów zagrażają zdrowiu i życiu morskich zwierząt. Szacuje się, że ponad 80% zanieczyszczeń trafia tam z najbardziej zanieczyszczonych rzek. Dlatego aby ograniczyć problem i oczyścić wody, holenderska firma wpadła na innowacyjny pomysł.

Woskowijki – ekologiczna alternatywa dla folii i plastiku. Możesz zrobić je sama!

Recykling śmieci – wodny odkurzacz oczyści rzeki z zanieczyszczeń

The Ocean Cleanup jest organizacją założoną przez holenderskiego biznesmena Boyana Slata. Zaproponowane rozwiązanie polega na morskim recyklingu. Innowacyjne urządzenie, które kształtem przypomina wielki odkurzacz, skupia się na oczyszczaniu najbardziej zaśmieconych rzek.

Wodny odkurzacz jest w stanie wyłowić dziennie nawet do 50 kg śmieci. To recykling na szeroką skalę, który skupia się na czystości wód ekosystemu. 600-metrowa rura w kształcie litery U była już testowana w Holandii i Indonezji. Założeniem Ocean Cleanup jest oczyszczenie ze śmieci ponad 1000 rzecz na całym świecie.

Maszyna do wodnego recyklingu nie posiada napędu silnikowego. Zasilana jest dzięki energii słonecznej i prądom morskim samoczynnie zbierając odpady i śmieci zalegające w wodach.