Przemysł modowy to jeden z największych trucicieli planety. Od przetwarzania i barwienia tekstyliów, aż po transport gotowych już towarów – globalna produkcja ubrań ma wielki wpływ na zmiany klimatyczne. Jako konsumenci możemy decyzować o tym, by kupować świadomie i odpowiedzialnie. Do wyboru mamy szereg rozwiązań – od wymiany ubrań, po zakupy w sklepach vintage i świadome wybieranie ciuchów, które nie znudzą nam się po jednym sezonie, ale zostaną z nami na dłużej.

Zrównoważona moda. Powiedz STOP bezmyślnym zakupom

Ostatnie z rozwiązań ma swoją nazwę. To garderoba kapsułowa, czyli rodzaj kompaktowej szafy, w której mamy same potrzebne nam ubrania.

Minimalna ilość ubrań, które pasują do siebie i z których możemy stworzyć mnóstwo stylizacji. To też świetny sposób na to, by znaleźć swój styl i przestać kupować przypadkowe ciuchy, pod wpływem chwili.

Jane Fonda na Oscarach. Udowodniła, że ochrona środowiska jest dla niej ważniejsza niż moda

Oto przydatne wskazówki, które pomogą Ci stworzyć garderobę kapsułową

#1 Ogranicz ilość ubrań w szafie

Po prostu pożegnaj się z rzeczami, które zalegały na dnie szafy i oddaj je w ręce przyjaciółek, siostry lub przekaż ciuchy do punku zbiórki odzieży używanej. W ten sposób pozostaną tylko te ubrania, w których czujesz się najlepiej. Będziesz też wiedziała więcej o swoim stylu.

#2 Daj sobie czas

Zamiast od razu wybrać się na nowe łowy, daj sobie trochę wytchnienia i wypróbuj nowych stylziacji z ubraniami, które już masz.

#3 Nie przejmuj się tym, że nie będzie idealnie

Nie przejmuj się tym, że czegoś brakuje w Twojej szafie. Kolejne zakupy pod wpływem chwili nie są dobrym rozwiązanie. Pomyśl nad tym, co może Ci się naprawdę przydać do uzupełnienia wielu stylizacji. Kupuj powoli i świadomie.

#4 Zainwestuj dobrze

Pomyśl nad tym w jakich fasonach i kolorach czujesz się najlepiej. Co pasuje do  Twojej sylwetki, czy są typy ubrań, które lubisz szczególnie? To zdecyduje o tym, czy w Twojej kapsułowej szafie będzie więcej sukienek czy spodni. Czy wolisz luźne kroje czy obcisłe ciuchy.

#5 Baw się

Moda to zabawa i dobre samopoczucie. Wypróbuj 10-dniowego wyzwania. Wybierz z szafy 10 sztuk ubrań i przez kolejne dni noś tylko wybrane elementy. Być może odkryjesz nowe sposoby ich stylizacji.