Australijska agencja naukowa CSIRO dokonała pierwszego ogromnego badania dna oceanicznego. Naukowcy odkryli szokującą prawdę na temat mikroplastiku. Znajduje się go 25 razy więcej niż przewidywali specjaliści. Zatrważające dane. Czy mikroplastik stał się naszym głównym zagrożeniem?

Ochrona środowiska: odnowa łąk na dnie oceanów. Wielka Brytania rozpoczyna akcję siania trawy morskiej

Zanieczyszczenie mikroplastikiem

Do tej pory, gdy mówiło się o zanieczyszczeniu oceanów plastikiem, przed oczami miało się pływające butelki, reklamówki oraz słomki, a także sieci i zaplątane w nie zwierzęta. Była również Wielka Oceaniczna Plama Śmieci. Mikroplastik był do tej pory pomijany, raczej żadne z nas nie zwracało na niego uwagi, ponieważ opada na oceaniczne dno, na którym powoli zbiera się ogromna warstwa. Naukowcy postanowili zbadać dno oceaniczne i przekonali się, że mikroplastik może wywołać ogromne zniszczenie. Nie spodziewali się, że wynik będzie tak tragiczny. Jak się okazuje, mikroplastik jest jeszcze bardziej szkodliwy niż zwykły plastik.

Groźny mikroplastik

Australijska agencja naukowa CSIRO postanowiła zbadać dno oceaniczne pod kątem obecności mikroplastiku. Aby to zrobić, wysłali na dno autonomiczną łódź podwodną, która pobierała próbki w Wielkiej Zatoce Australijskiej. Jej zasięg to aż 380 kilometrów! Zebrano 51 próbek, w każdej z nich wykryto blisko 1,26 grama mikroplastiku na jeden gram osadu. Te wyniki pozwoliły oszacować, że na oceanicznym dnie prawdopodobnie znajduje się 14 milionów ton mikroplastiku. Naukowcy uważają, że na dnie jest go 35 razy więcej niż dryfującego w wodzie. Badania australijskiej agencji naukowej to pierwsze tak duże badanie dna oceanicznego pod kątem zanieczyszczenia mikroplastikiem.

Zaskakujący powód, dlaczego należy myć zęby przed, a nie po śniadaniu

Problem mikroplastiku

Biorąc pod uwagę skalę problemu, mikroplastik jest jednym z największych zagrożeń dla oceanów. Oznacza to ponad 700 gatunków zwierząt, które muszą żyć w zanieczyszczonym środowisku. Przypomnijmy, że mikroplastik to cząsteczki tworzyw sztucznych, których średnica jest mniejsza niż pięć milimetrów! Według badań ilość tworzyw sztucznych w ocenach do 2025 roku potroi się. Co roku średnio osiem-dziewięć ton plastiku trafia do oceanów.