Podczas pandemii koronawirusa, nie można zapominać o kryzysie klimatycznym – apelowała niedawno Greta Thunberg. Postępujące ocieplenie się klimatu wzmaga ryzyko występowania susz.

Tegoroczna zima było jedną z najcieplejszych od ponad 240 lat – czyli od czasu, kiedy zaczęto tworzyć zapisy pomiarów i obserwacji pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej posiada takie dane od 1779 roku. W tym roku padł rekord – średnia ogólnokrajowa temperatura wyniosła 4 stopnie powyżej wieloletniej normy.

Lekarstwo na samotność w czasie pandemii koronawirusa. Islandzka Służba Leśna zaleca przytulanie się do drzew

Zmiany klimatyczne pociągają za sobą szereg poważnych konsekwencji – stopień nawilżenia gleb pozostaje na dramatycznie niskim poziomie. Ucierpią na tym wszyscy, łącznie z owadami i ptakami.

Aby wspomóc ekosystem urzędnicy Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu zorganizowali akcje społeczną, do której może dołączyć każdy:

SUSZA Dotyka nas wszystkich. Ratujemy się nie tylko podlewaniem, ograniczeniem koszeń. #ZZMWro w większości wrocławskich parków dba także o najmniejsze stworzenia. Owady spełniają ważne role w ekosystemie i też potrzebują wody by przetrwać.
Każdy w swoim ogródku może przygotować poidełko: najlepiej z ceramicznej podstawki pod doniczkę (średnica minimum 30 cm) częściowo wypełnionej kamykami różnej wielkości. Jeden większy do zabezpieczenia konstrukcji przed wywróceniem, pozostałe drobniejsze. Trzeba usypać niewielką górkę z łagodnym zejściem do wody, czyli lądowisko, które uchroni owady przed utonięciem.
To wszystko schować gdzieś w cieniu Żeby owady miały spokój i woda zbytnio nie parowała, ale i tak należy ją na bieżąco uzupełniać. 

Wykonanie podobnego poidełka jest bardzo proste – wystarczy postawić je w miejscu mało nasłonecznionym i regularnie uzupełniać. Możemy dołączyć do akcji  i zorganizować pomoc dla najmniejszych zwierząt w okolicznym parku, na balkoochrona środowiska nie, ogrodzie lub działce.