Kubeczki menstruacyjne chociaż początkowo mogą wzbudzać wiele obaw, są niezwykle proste w aplikacji i codziennym użytku. To w pełni bezpieczna, przyjazna dla środowiska alternatywa tamponów i podpasek. To też doskonały przykład życia w zgodzie z ideą zero waste.

Jak używać kubeczka menstruacyjnego

Miękki, elastyczny kubeczek wykonany przeważnie z medycznego silikonu jest zupełnie niewyczuwalny podczas użytkowania. Jego działanie można porównać do tamponów, z tą różnicą, że  nie absorbuje krwi menstruacyjnej. W tym przypadku jest ona zbierana wewnątrz kubeczka kształtem przypominającego stożek, który po wypełnieniu należy opróżnić. To może wydawać się mało higieniczne, ale w rzeczywistości wcale nie różni się to niczym od zmieniania tamponów czy podpasek. Poza tym kubeczek potrafi pomieścić nawet 3 razy więcej niż inne środki higieny intymnej.

Czy stosowanie tamponów na noc jest bezpieczne dla zdrowia?

Aplikując kubeczek do pochwy, zaangażuj do pracy mięśnie Kegla. Wkładając go, pracuj nimi w sposób, jakbyś chciała przerwać oddawanie moczu. Z kolei jeśli chcesz go wyjąć, po prostu pociągnij za jego końcówkę i spróbuj wspomóc się mięśniami dna macicy.

Przed pierwszą aplikacją i po każdym zakończeniu cyklu ważna jest dezynfekcja. Wystarczy włożyć kubeczek do wrzącej wody i gotować przez około 10 minut. W ten sposób pozbędziesz się zanieczyszczeń i bakterii. A po każdym opróżnieniu zawartości pamiętaj o przepłukaniu kubeczka wodą. Kubeczek należy opróżniać, kilka razy w ciągu dnia, nie przekraczając maksymalnego czasu, czyli 8-12 godzin.

Okres się spóźnia? Oto logiczne wytłumaczenia tej sytuacji

Pierwsza aplikacja kubeczka może wydawać się nieco problematyczna, jednak wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania. Przed aplikacją musisz go odpowiednio ułożyć w dłoni. To ułatwi Ci dalsze czynności. Możesz zrobić to na kilka sposobów.
Wygnij kubeczek w literkę S lub C. To najwygodniejszy i najprostszy sposób. Ważne jest też obranie odpowiedniej pozycji, możesz usiąść na toalecie lub obrać pozycję stojącą z jedną nogą opartą na wannie.