Wszystkie niedopałki jakie znajdujemy na plażach w nadmorskich kurortach są zagrożeniem dla środowiska. Hiszpania jest pierwszym krajem na Starym Kontynencie, który chce z tym walczyć.

Ochrona środowiska: odnowa łąk na dnie oceanów. Wielka Brytania rozpoczyna akcję siania trawy morskiej

Hiszpania wprowadza zakaz palenia na plaży

Jeszcze niedawno można było palić papierosy praktycznie w każdym miejscu, bez zwracania uwagi czy dookoła są inni ludzie. Z czasem zaczęły pojawiać się kolejne ograniczenia np. w pociągach, miejscach publicznych czy restauracjach. Na odważny krok zdecydowały się władze Hiszpanii, które wprowadziły zakaz palenia na plażach.

Już wcześniej takie zasady obowiązywały na plażach w Barcelonie czy na Wyspach Kanaryjskich. Teraz postanowiono objąć nimi cały kraj. Pomysł pojawił się dzięki inicjatywie obywateli, którzy w liczbie prawie 300 tys. podpisali petycję w tej sprawie.

Zakaz palenia na plaży w Hiszpanii. Surowe kary

Wprowadzony dzięki Hiszpanom zakaz palenia jest ważnym krokiem w celu ochrony środowiska. Nowe przepisy pomogą nie tylko innym plażowiczom, ale również nadmorskim zwierzętom. Wszystkie niedopałki zawierają niebiodegradowalny polimer z tworzywa sztucznego, który uwalnia toksyczne związki, co jest bardzo szkodliwe dla otoczenia.

W przypadku łamania regulacji osoby zostaną ukarane grzywną, której maksymalna kwota wynosi dwa tysiące euro. Zakaz palenia na plaży to nie jedyna zmiana na jaką zdecydowały się władze Hiszpanii. Obowiązuje również zakaz używania jednorazowych tworzyw sztucznych takich jak sztućce czy słomki.

Podobny zakaz palenia na plaży już wcześniej wprowadzono w południowej Francji i na Sardynii.