Karmienie kaczek to jedna z wielu czynności jakie wykonujemy podczas zimowych spacerów blisko terenów wodnych. Kaczkomaty mają na celu zadbać o odpowiedni pokarm, który należy zapewnić ptactwu wodnemu.

Australijscy strażacy pozują ze zwierzętami. Kalendarz na 2022 rok podbija internet

Lubisz karmić kaczki? Wykorzystaj kaczkomaty

Kaczkomaty to specjalne urządzenia, w których znajduje się odpowiednio dobrana karma przeznaczona dla kaczek. Podstawą jest brak soli, której nie trawią, a wręcz jest dla nich bardzo groźna i szkodliwa.

“Pokarm, który wsypujemy do automatu jest specjalnie dobraną mieszanką zbóż i witamin w postaci granulatu. W skład pokarmu wchodzi między innymi: pszenica, kukurydza, pszenżyto, śruta sojowa, śruta rzepakowa, otręby pszenne oraz dodatki w postaci witamin A, E, D3 oraz żelaza” – czytamy na oficjalnej stronie “Kaczkomaty.pl”.

Już w kilku miastach stanęły kaczkomaty, z których mieszkańcy chętnie korzystają podczas rodzinnych spacerów. W ostatnich dniach do tej inicjatywy dołączyła Gdynia. Kaczkomaty pojawiły się na Dąbrowie i Witominie.

“Los ptaków bytujących w Gdyni nie jest obojętny miastu i jego mieszkańcom. Chcemy, by gdynianie nadal się o nie troszczyli, a jednocześnie robili to w odpowiedni sposób, karmiąc je odpowiednim pokarmem. Stąd liczne akcje edukacyjne, a także kaczkomaty, dzięki którym chleb można w łatwy sposób zastąpić pożywną mieszanką ziaren” – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. Innowacji, cytowany na stronie “Gdynia.pl”.

Kaczkomaty – jak to działa?

Lista miast, gdzie pojawiają się kaczkomaty stale się powiększa. Co zrobić, żeby skorzystać z takiego urządzenia? Wystarczy przekręcić pokrętło i uwalniamy porcję karmy, którą wsypujemy na rękę bądź do mniejszego pojemnika. Następnie możemy nią karmić ptactwo wodne. Warto pamiętać, że różne gatunki mają inne upodobania.

Według instrukcji na stronie “Gdynia.pl” – sikory, kowaliki czy wróble, najlepiej karmić mieszanką ziaren słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dla sikorek i dzięciołów dobre będą również kawałki niesolonej słoniny. Jemiołuszki, dzwońce i rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny, głogu czy dzikiej róży. Z kolei ptaki wodne takie jak łabędzie i kaczki, należy dokarmiać przede wszystkim ziarnami zbóż, kukurydzą, warzywami (drobno pokrojonymi, surowymi lub gotowanymi – koniecznie bez soli). Rozdrobniony chleb jest jedynie karmą uzupełniającą.

W Gdyni o regularne uzupełnianie karmy i dbanie o kaczkomaty odpowiadają funkcjonariusze EkoPatrolu.