Wiecie, że według badań ONZ do 2050 roku prawdopodobnie co czwarta osoba na świecie będzie żyła w kraju, w którym będą problemy z dostępem do czystej wody? Z kolei Bank Światowy przewiduje, że blisko połowa ludzkości może ucierpieć z powodu ograniczenia podaży wody. Zmiany klimatyczne obserwujemy już teraz: coraz dłuższe i wcześniej rozpoczynające się okresy suszy i cieplejsze, krótsze zimy to tylko dwa ze znaków, które otrzymujemy od natury. Dlatego warto zadbać o to, abyśmy już teraz zaczęli zużywać mniej wody.

Woskowijki – ekologiczna alternatywa dla folii i plastiku. Możesz zrobić je sama!

Jak zużywać mniej wody: zacznij od małych kroczków

Gdy mówimy o zużyciu wody, pierwsze, co przychodzi na myśl, to kąpiele i ogólnie higiena. Wymień codzienne kąpiele na szybkie prysznice. Podczas namydlania się, pamiętaj, aby zakręcać wodę. O zakręconej wodzie nie zapominaj również w trakcie mycia zębów czy dłoni. To są najprostsza rzecz, którą możesz zrobić, aby żyć ekologiczniej.

Jak zużywać mniej wody: ekologiczna toaleta

Jeśli planujesz remont łazienki i nie myślałaś o ekologicznych rozwiązaniach, to rozważ je właśnie teraz. Zamiast instalować baterię z dwoma kurkami, wybierz taką z jednym. Słuchawka w prysznicu może mieć zainstalowany ogranicznik zużycia wody. Wybierając toaletę, zdecyduj się na taką, która ma do wyboru dwie „moce” spłukiwania.

Jak zużywać mniej wody: nie myj opakowań przed wyrzuceniem do śmieci!

Mycie opakowań przed segregacją jest błędnie uważane za niezbędne. Wszystkie opakowania, które mają zostać poddane recyklingowi, są i tak myte o wiele dokładniej przed procesem obróbki. Jedyne, na co musisz zwrócić uwagę to to, aby plastikowe lub szklane opakowania były opróżnione.

W ten prosty sposób znacznie ograniczysz zużycie plastiku

Jak zużywać mniej wody: zbieraj pranie

Zamiast prać tylko kilka ubrań, zbierz ich więcej, aby móc załadować pralkę do pełna. W ten sposób zaoszczędzisz mnóstwo wody! W pralce zawsze wybieraj tryb ekologiczny. On jest specjalnie dostosowany do tego, aby zużywać mniej energii i wody.