Prawidłowe segregowanie odpadów jest niezwykle ważne dla naszego środowiska. Ta z pozoru prosta czynność przysparza jednak wiele problemów i wątpliwości. Co zrobić, aby nasze śmieci mogły być poddane recyklingowi?

Zakaz używania plastikowych słomek. Wielka Brytania przesuwa decyzję z powodu koronawirusa

Jak segregować szkło: obalamy mity

Chociaż niektóre gminy jeszcze jakiś czas temu upierały się przy myciu wyrzucanych szklanych opakowań, nie jest to konieczne. Co więcej – nie powinno być zalecane. Z ekologicznego punktu widzenia czyszczenie ich, a zwłaszcza odmaczanie etykiet, nie ma większego sensu. Zwiększa to zużycie wody, którą powinno się oszczędzać. Takie czyszczenie w firmie zajmującej się recyklingiem zajmuje kilka sekund. Specjalne maszyny ograniczają pobór wody do minimum.

Zatem jak segregować szkło?

Szklane opakowania powinny być opróżnione. To najważniejsza zasada – jeśli masz szklaną butelkę lub słoik, nie wrzucaj do niego innych śmieci, aby zaoszczędzić miejsce. Zwróć uwagę, czy w Twojej gminie jest obowiązek dzielenia szkła na białe oraz kolorowe i uwzględnij to w swojej segregacji śmieci.

Jak segregować szkło: co powinno się wyrzucać do kontenerów ze szkłem?

Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Do kontenerów ze szkłem mogą trafić jedynie butelki i słoiki po napojach i żywności (wliczamy w to butelki po alkoholu oraz olejach) oraz szklane opakowania po kosmetykach, ALE tylko jeśli nie są one trwale połączone z innym surowcem.

Wypożyczone pszczoły. W USA można je wynająć do zapylenia roślin w ogrodzie

Jak segregować szkło: czego nie powinno się wyrzucać do kontenerów ze szkłem?

Całej reszty, czyli: żarówek, świetlówek, reflektorów, szkła żaroodpornego i okularowego, opakowania po lekach, rozpuszczalnikach i olejach silnikowych, luster, szyb okiennych, fragmentów monitorów czy lamp telewizyjnych. Bardzo często popełnianym błędem jest wyrzucanie do kontenerów na szkło częściowo wypalonych zniczy. Niestety, ale nie nadają się one do recyklingu, dlatego powinny trafić do odpadów zmieszanych. Innym częstym błędem jest segregowania ceramiki, porcelany, kryształu itp. jako szkło. Te tworzywa nie są odpowiednie do recyklingu, dlatego powinny trafić również do odpadów zmieszanych.

Jak segregować szkło: 7 ekologicznych zasad dla Ziemi