Moda w stylu vintage ma coraz więcej zwolenników. Zamiast kupować nowe ubrania, chętnie sięgamy do asortymentu sklepów z używaną odzieżą. Oprócz tego powstaje wiele akcji, w których możemy zaadoptować rośliny porzucone na śmietnikach. W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej grup, w których internauci wymieniają się kwiatami doniczkowymi w obrębie miast i bliskich miejscowości. Teraz przyszedł czas na kolejną zmianę. Popularny szwedzki gigant Ikea zapowiedział otwarcie sklepu, w którym będzie można kupić używane meble.

Ikea ogłasza powstanie sklepu z używanymi meblami

Otwarcie nowego projektu jest planowane na koniec tego roku. Siedziba ma mieć miejsce w szwedzkim centrum handlowym w mieście Eskilstuna. Mają tam trafić meble i akcesoria ze znajdującego się niedaleko sklepu Ikea, które zostały uszkodzone np. podczas transportu.

Woda z warszawskiego basenu zamiast do ścieków, trafiła na ulice. To sposób na racjonalne gospodarowanie wodą

Produkty wyposażenia domu i meble zostaną poddane naprawie, ponownie przepakowane i wystawione na sprzedaż. Oprócz tego chętni do włączenia się do akcji mogą oddać swoje stare meble – taka darowizna zostanie następnie przeznaczona na cele charytatywne.

Ikea zdecydowała się na zmianę, która może przyczynić się do zrównoważonego gospodarowania zasobami natury.  To z kolei wpływa pozytywnie na zmniejszenie skali konsumpcjonizmu i ogranicza marnotrawstwo.

To nie pierwsza ekologiczna inicjatywa, w którą zaangażował się sklep Ikea. Projekt zrównoważonego rozwoju, który wprowadziła szwedzka firma, to także system wynajmu mebli, który obecnie jest testowany w Szwajcarii. Dotyczy to wyłącznie asortymentu biurowego, ale nie wykluczone jest, że w przyszłości takie założenie zostanie rozszerzone również o meble kuchenne i inne produkty wyposażenia domu.

Oprócz tego Ikea umożliwia klientom sprzedaż starych mebli lub przekazywanie ich na cele charytatywne w zamian za vouchery do sklepu.