Wkrótce Nowy Jork może stać się pierwszym stanem w historii, który zatwierdzi projekt Fashion Act (ustawa o modzie), czyli ustawę o zrównoważonym rozwoju i odpowiedzialności społecznej w modzie. Nowe przepisy pozwolą na skuteczne rozliczanie marek branży odzieżowej z ich wpływu na zmiany klimatu.

Regulacje miałyby zastosowanie do wszystkich firm działających na terenie stanu, których roczne obroty przekraczają 100 milionów dolarów.

Jak nosić jeansy w 2022 roku? Modne kroje i stylizacje

Branża modowa a zmiany klimatu. Nowy Jork zatwierdzi Fashion Act?

Już wcześniej podobne kroki podjęto w Kalifornii, gdzie uchwalono ustawę o przejrzystości w łańcuchu dostaw, odnoszącą się do współczesnego niewolnictwa, a trzy lata temu zakazano sprzedaży wyrobów futrzarskich. Uregulowano również przepisy dotyczące ochrony pracowników z branży odzieżowej.

Teraz Nowy Jork za pomocą projektu Fashion Act chce wprowadzić wyższe standardy w przemyśle, który odpowiada za 4-8,6 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Nie jest również tajemnicą, że marki modowe słynną z wykorzystywania pracowników, szczególnie w biedniejszych krajach.

Ustawa o zrównoważonym rozwoju i odpowiedzialności społecznej w modzie dotyczyłaby wszystkich firm i producentów w stanie Nowy Jork, których roczne obroty przekraczają 100 milionów dolarów. Według Fashion Act musieliby przedstawić szczegóły na temat łańcuchu dostaw, ujawnić swój wpływ na zmiany klimatu oraz społeczeństwo. Zgodnie z założeniem projektu zobowiązani byliby wyznaczyć cele, które mają ograniczyć negatywne oddziaływanie na środowisko.

Kogo dotyczy Fashion Act?

Na zastosowanie się do nowych przepisów firmy będą miały 12 miesięcy. Po tym czasie w przypadku nieprzestrzegania ustawy o modzie mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 2 proc. swoich dochodów. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz instytucji zajmujących się ochroną środowiska.

Regulacje Fashion Act będą dotyczyły największych koncernów tej branży, począwszy od takich gigantów jak LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy), Prada, Armani po sprzedawców fast fashion – Shein i Boohoo.

Projekt ustawy o modzie został przedstawiony 7 stycznia. Obecnie jest w komisji.