Chociaż nie wszystkie to lubimy, pranie jest częścią naszej codzienności. Jednakże zawsze powinnyśmy pamiętać o tym, aby dbać o naszą planetę. Jak zrobić pranie, aby być bardziej eko i żyć w zgodzie z zero waste?

Jak zużywać mniej wody? Te proste triki pomogą Ci żyć bardziej ekologicznie!

Ekologiczne pranie – kilka zasad

Przede wszystkim staraj się nie prać rzeczy noszonej tylko raz, o ile nie jest ona faktycznie brudna. Dokładnie oglądaj i wąchaj wszystkie rzeczy, które oddajesz do prania. Może się okazać, że daną rzecz będziesz w stanie założyć jeszcze raz. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce w pralce. Dzięki temu będziesz wstawiać mniej prań i oszczędzać wodę.

Ekologiczne pranie – alternatywy

Pamiętaj, że pranie ma kilka alternatyw. Z pyłu lub sierści możesz oczyścić ubranie przy pomocy szczotki lub specjalnego klejącego wałka, który zdejmie zanieczyszczenie. Aby uniknąć charakterystycznego zapachu szafy, używaj odświeżaczy, które zadbają o to, by ubrania zachowały świeżość.

Powrót obostrzeń jest bardzo realny. „Polacy zapomnieli, że mamy epidemię”

Ekologiczne pranie – opakowanie proszku

Kupuj proszki w kartonach lub szkle. Unikaj plastikowych worków i pudełek, które przyczyniają się do wzrostu zużycia tego szkodliwego materiału. Możesz także przygotować swój własny proszek do prania. Przepis jest prosty!

Ekologiczne pranie – przepis na proszek do białego prania

1 szklanka boraksu,

1,5 szklanki węglanu sodu,

szklanka nadwęglanu sodu.

Wystarczy, że wszystkie składniki wymieszasz ze sobą. Nadwęglan sodu jest naturalnym wybielaczem, dlatego zadba o kolor Twoich białych ubrań.

Majtki menstruacyjne – ekologiczna alternatywa podpasek i tamponów

Ekologiczne pranie – przepis na proszek do kolorowego prania

1 szklanka boraksu,

1 szklanka węglanu sodu.

Podsumowując, proszki przechowuj w szklanych słoiczkach. Do prania używaj 1-2 łyżki proszku, ponieważ w ten sposób w naturalny i delikatny sposób będziesz mogła odświeżyć swoje ubrania. Boraks to środek antyseptyczny, przeciwgrzybiczy i przeciwwirusowy. Przypisuje mu się także właściwości antybakteryjne.