Coraz chętniej zamieniamy plastikowe opakowania na ekologiczne zamienniki. Na początku były to szklane pojemniki. Ale rozwiązania w stylu less waste ciągle ewoluują. Dlatego niedawno pojawił się pomysł na stworzenie własnych woskowijek. To praktyczne, wygodne oraz ekologiczne propozycje. A do ich stworzenia wystarczy bawełniana ściereczka i odrobina wosku. Kolejnym świetnym pomysłem jest folia ze skrobi.

Na pomysł stworzenia eko opakowań wpadł Amogha Jadhava. Naukowiec opracował rozwiązanie, które w znacznym stopniu przyczyni się do ograniczenia plastiku z codziennego życia. Jego propozycja to system przechowywania żywności w folię ze skrobi pochodzącej z bulw manioka. Innowacyjny pomysł ma być na tyle prosty, że każdy z nas będzie mógł odtworzyć go w domowych warunkach.

Woda z warszawskiego basenu zamiast do ścieków, trafiła na ulice. To sposób na racjonalne gospodarowanie wodą

Jak będzie wyglądać folia ze skrobii? To transparentny materiał o dużym stopniu wytrzymałości. Kolejnym plusem jest duża elastyczność, dzięki czemu możemy opakować w nią zarówno małe, jak i większe przedmioty. Folii nie trzeba rozcinać, ponieważ z łatwością dopasowuje się do kształtu owiniętych w nią produktów. Jest także biodegradowalna i w pełni przyjazna dla środowiska. Kiedy się zużyje możemy bez problemu wykorzystać ją jako nawóz do roślin doniczkowych. Szybko się rozpuszcza pod wpływem wody i wilgoci. Jest także bezpieczna dla środowiska wodnego. Oficjalna nazwa foli ze skrobi to  Cassava Sheets.

Nadal trwają prace nad biodegradowalną folią. Amogha Jadhava chce, aby jego pomysł był dostępny dla każdego i łatwy do stworzenia w domu. Wystarczy mieć pod ręką wodę oraz skrobię. Może ona pochodzić zarówno z manioki, jak i ziemniaka. To prosty sposób na zmniejszenie ilości produkowanych śmieci i ograniczenie używania plastikowych opakowań.