Od początku pandemii bardzo wzrosło zainteresowanie życiem w duchu zero waste. Dbałość o środowisko to jeden z pozytywniejszych skutków pandemii. Wraz ze wzrostem zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami, popularność zyskały obecne od dawna, chociaż do tej pory pomijane przedmioty, których możesz użyć więcej niż jeden raz. Należą do nich między innymi wielorazowe waciki kosmetyczne. Z pewnością o nich słyszałaś, jednak czy warto je kupić?

Woskowijki – ekologiczna alternatywa dla folii i plastiku. Możesz zrobić je sama!

Wielorazowe waciki kosmetyczne

Oczywiście pierwszą i najważniejszą korzyścią jest ograniczenie powstawania odpadów, a co za tym idzie, dbałość o środowisko. Ale to nie jedyny plus posiadania wielorazowych wacików. Drugą największą odczuwalną korzyścią jest… oszczędność. Z pobieżnych szacunków wynika, że zaledwie pięć płatków wielokrotnego użytku to od 400 do około 720 zwykłych wacików (w zależności od materiału oraz sposobu, w jaki będziemy o niego dbać). Biorąc pod uwagę, że ich zastosowanie jest identyczne (a nawet możesz z nimi zrobić więcej), to całkiem spora różnica. Wielorazowe płatki najczęściej wykorzystywane są do demakijażu. Jeśli są wykonane ze specjalnego materiału, możesz nie używać produktu do zmywania makijażu – wystarczy woda! Nadają się także do nakładania i zdejmowania maseczek (co nie jest możliwe w przypadku zwykłych wacików, które zaczęłyby się rozwarstwiać i rozrywać), aplikowania maści czy też do przemywania. Niektóre modele mają dwie różne warstwy: jedną gładszą i drugą nieco chropowatą, która daje niesamowity efekt lekkiego peelingu.

Jak dbać o waciki wielorazowego użytku?

Większość producentów rekomenduje wymianę wacika raz na trzy miesiące, jednakże dużo dziewczyn decyduje się ich używać dłużej ze względu na dobry stan płatków. Przed pierwszym użyciem upierz je ręcznie w wodzie z bezzapachowym mydłem, następnie wysusz. Tę czynność powinnaś powtarzać po każdym użyciu. Pamiętaj, aby nigdy nie używać mocnych detergentów. Wielorazowe waciki kosmetyczne mogą wówczas podrażniać i wywoływać reakcje alergiczne!

Recykling przyszłością wybiegów mody. Jak kupować modnie i ekologicznie

Czy osoby z trądzikiem mogą z nich korzystać?

Mogą! Ale należy wtedy bezwzględnie pamiętać o higienie i postępować podobnie, jak w przypadku zwykłych płatków. Staraj się omijać miejsca z zaostrzonym trądzikiem lub pielęgnować je oddzielnym wacikiem. Waciki wielorazowego użytku należy wówczas prać raz na jakiś czas w pralce, jednak pamiętając o tym, by używać łagodnych dla cery proszków!

Sonda

Waciki wielokrotnego uzytku

Wymieniłaś już jednorazowe waciki na te wielokrotnego użytku?