Święta wielu osobom kojarzą się z suto zastawionym stołem, talerzami wypełnionymi jedzeniem, robieniem pierniczków, ciast i ciasteczek. Zazwyczaj przygotowujemy zapasy, które mają starczać nam na trzy dni świętowania. Wszystkie wiemy, jak to się kończy zazwyczaj: niedojedzonymi daniami, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Jak zatem przygotować święta zero waste?

Świąteczne zapasy

Każdego roku po świętach powtarzamy sobie, że to ostatni raz, kiedy przygotowywałyśmy tyle potraw i zgromadziłyśmy zapasy, które mogłyby wyżywić naprawdę dużą, kilkupokoleniową rodzinę. W przedświątecznym ferworze jesteśmy o wiele bardziej skłonne robić niepotrzebne zakupy. Zewsząd otaczają nas promocje, przeceny i niesamowite okazje. Poza niepotrzebnymi ubraniami, dodatkami i ozdobami kupujemy przede wszystkim jedzenie. I to w takich ilościach, których nie jesteśmy w stanie spożyć. Takie resztki lądują zazwyczaj w koszu. To nie tylko marnowanie pieniędzy, ale przede wszystkim pożywienia. To działanie szkodliwe dla naszego ekosystemu. Co zatem zrobić, aby przygotować święta zero waste? Na to pytanie odpowiada ekoaktywistka Agnieszka Pocztarska.

Święta zero waste

Aby przygotować święta bez marnowania jedzenia przede wszystkim nie zapominaj o najlepszym i niezawodnym sposobie: dokładnej liście zakupów. Zaplanuj menu odpowiednio wcześniej. Ustal je z osobami, z którymi spędzisz te dni. Przeanalizuj, które dania nadają się do zamrożenia i przechowywania. Agnieszka Pocztarska z Czytamy Etykiety podpowiada, aby przygotowywanie potraw rozłożyć na kilka dni, co pozwoli nam uniknąć świątecznej paniki. Będziesz mieć czas, który pozwoli Ci spokojnie ugotować i upiec wszystkie potrawy. Bez zbędnej gorączki zakupów! Przygotuj zakwas na barszcz czerwony i ulep pierogi oraz uszka – te produkty możesz zamrozić. Bigos powinnaś przygotować 3-4 dni przed Wigilią, 1-2 dni wcześniej śledzie w zalewie, a dzień przed Wigilią najmniej trwałe potrawy, np. sałatkę jarzynową lub rybę. Zakupy możesz rozłożyć na kilka wyjść – aby uniknąć przepełnionego koszyka, wybieraj produkty potrzebne do ugotowania konkretnych potraw. Nie wyrzucaj listy zakupów! Zamiast tego zachowaj ją na przyszły rok i zrób na niej notatki: czego kupiłaś za dużo, czego za mało, a co było w sam raz? Dzięki temu będziesz przygotowana o wiele lepiej do przyszłorocznych świąt.