Po wielu miesiącach aktywistom w Chinach udało się popchnąć prace nad projektem, który ma ograniczyć cierpienie setek tysięcy wykorzystywanych do badań laboratoryjnych zwierząt. Od początku maja wchodzące na rynek kosmetyczny w Chinach firmy nie będą musiały testować części swoich produktów na zwierzętach. Niestety, zakaz nie jest całkowity i są pewne wyjątki. Testy na zwierzętach do tej pory były na chińskim rynku powszechną praktyką.

Hebe rozpoczyna sprzedaż testów wykrywających przeciwciała przeciw wirusowi Sars-Cov-2

Testy na zwierzętach

Producenci szamponów, szminek i balsamów nie będą musieli testować swoich produktów na zwierzętach. Pozwoli to wielu firmom oficjalnie zadeklarować, że przy powstawaniu produktów nie ucierpiało żadne stworzenie. Chociaż zdjęcie obowiązku przeprowadzania testów nie jest całkowite, to wciąż duży krok, który pozwoli ograniczyć cierpienie zwierząt. Zmiana w prawie została ogłoszona w komunikacie wydanym przez chińską agencję rządową zajmującą się nadzorem produktów kosmetycznych wykorzystywanych m.in. w medycynie. Nowe regulacje mają pozwolić wprowadzić na chiński rynek szampony do włosów, żele pod prysznic czy szminki bez przedstawienia zaświadczeń potwierdzających przeprowadzenie testów na zwierzętach. Do tej pory dostępność produktów na chińskim rynku automatycznie oznaczała powiązania z przeprowadzaniem takich badań laboratoryjnych.

Recykling i ratowanie zwierząt w jednym! Turcja wpadła na niesamowity pomysł

Połowiczne zwycięstwo?

Aktywiści brytyjskiej organizacji prozwierzęcej Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals zaznaczyli, że chociaż jest to ogromny postęp, to jednak nie oznacza on całkowitego zaprzestania nieludzkiego wykorzystywania zwierząt. W komunikacie RSPCA możemy przeczytać, że testy mają wciąż być przeprowadzane na niektórych produktach. Firmy będą musiały występować o specjalne zwolnienia z wymogu dotyczącego testów na zwierzętach. Te marki, które nie przejdą weryfikacji, przed wprowadzeniem produktów na rynek chiński wciąż będą musiały wysłać produkty do przeprowadzenia badań z udziałem zwierząt. Mimo to zmianę należy uznać za korzystną, ponieważ pokazuje, że chiński rząd zaczyna rozumieć, jak istotne jest zaprzestanie nieludzkiego wykorzystywania zwierząt. To szansa na przyszłość, w której testy na zwierzętach nie będą już praktykowane.

Sonda

Testy na zwierzętach

Czy Twoim zdaniem powinno się zaprzestać testowania kosmetyków na zwierzętach?