Zrównoważona moda to jeden z głównych postulatów na mapie ochrony środowiska. Co roku przemysł odzieżowy generuje ogromne ilości śmieci i jest jednym z głównych trucicieli planety. Aby odwrócić niepokojące statystyki, każdy z nas może się do tego przyczynić. Po pierwsze warto być bardziej świadomym tego, co kupujemy. Ale to może być trochę mylące, bo od czego tak naprawdę zacząć? Można podejść do tego na zasadzie wymiany – rezygnujemy z plastikowych słomek na rzecz biodegradowalnych odpowiedników. Podobną zasadę możemy wprowadzić również do naszej garderoby.

Zrównoważona moda. Powiedz STOP bezmyślnym zakupom

Liczy się każdy nawet, drobny krok – ważny jest cel, który chcemy osiągnąć. Wszystkie działania, które podejmiemy powinny kierować się na drogę ku poprawie stanu naszej planety.

Jak zorganizować swoją szafę i być bardziej eko

Warto zacząć od zaoszczędzenia energii, a zrobimy to wówczas, gdy zmniejszymy nieco częstotliwość prania. Jeśli to możliwe pierzmy ubrania w temperaturze 30 stopni ( ma to na celu zmniejszenie zużycia energii – nawet o 40% w porównaniu ze standardowym praniem w 40 stopniach). Aby dodatkowo zaoszczędzić energię, możemy także suszyć pranie naturalnie.

Prostym sposobem jest uporządkowanie garderoby i dbanie o rzeczy, które lubisz nosić. Dzięki temu posłużą Ci na dłużej i nie będziesz musiała kupować nowych ubrań.

Przed pójściem na zakupy lub zamówieniem ich online zastanów się czy na pewno jesteś pewna, że ich potrzebujesz. Podejmowanie decyzji pod wpływem chwili nie jest dobrym pomysłem. Jeśli nie jesteś do końca przekonana do oglądanego przez siebie ubrania, po prostu go odłóż i wstrzymaj się z decyzją.

Staraj się uniknąć tkanin wykorzystujących mikrowłókna – tkaniny te często zanieczyszczają oceany i są trudne w czyszczeniu.

Minimalizm w szafie: jak stworzyć garderobę kapsułową

Vivienne Westwood mawia: kupuj mniej, wybieraj mądrze i dbaj. Pamiętaj, że niektóre małe defekty można łatwo naprawić. Małe rozerwania, dziury i brakujące guziki nie są powodem do tego, by rozstać się z ulubionym T-shirtem lub innym elementem garderoby. A jeśli już musisz pożegnać się z ubraniem, nigdy nie wyrzucaj go na śmietnik. Trafiające tam cichy lądują na wysypisku śmieci lub są spalane. Jeśli Ty rezygnujesz z ubrania – pamiętaj, że komuś może się jeszcze przydać. Zrób wymianę lub oddaj rzeczy do kontenerów albo zrób z nich inną przydatną rzecz diy.