Naukowcy z uniwersytetu Purdue w amerykańskim stanie Indiana opracowali najbardziej białą farbę na świecie, która w efekcie może ograniczyć zmiany klimatu i pozytywnie wpłynąć na jakość życia.

Ekologiczna alternatywa dla posypywania chodników solą? W tym polskim mieście używają… fusów z kawy

Biel, która ochroni przed upałem

Badacze pod przewodnictwem prof. Xiulina Ruana, którzy opracowali najbardziej białą farbę na świecie, przyznali, że jeżeli pomaluje się nią dach, to w znacznej mierze lepiej ochłodzi dom niż zastosowanie klimatyzacji. Receptura została już wpisana do Księgi rekordów Guinnessa, a ultra biel może odbijać nawet 98,1 proc. promieni UV. Dla przykładu wcześniejsze farby tej samej barwy spełniają swoje zadanie na poziomie od 80 do 90 proc.

Farba na zmiany klimatu

Dodatkowo nową farbę można wyprodukować w zbliżonej cenie do obecnych. Nie została ona stworzona, tylko po to, by pobić rekord i przejść do historii. Biel może ograniczyć zmiany w środowisku naturalnym i przyczynić się do redukcji nadmiarowego ciepła. Jej zastosowanie znacznie lepiej wpłynie na planetę i zmniejszy szkody związane z ociepleniem klimatu.

Zdaniem naukowców najbardziej biała farba na świecie szczególnie powinna sprawdzić się w malowaniu dużych skupisk bloków mieszkalnych. Przyczyni się do ochłodzenia miast i zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, a tym samym ograniczenia śladu węglowego. Problemem może być patrzenie się na tak pomalowaną ścianę, co byłoby nieprzyjemne dla wzroku, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie jej na dachach o podobnej wysokości.