Łatwo się zapomnieć w całym szaleństwie przygotowań przedświątecznych. Lista prezentów i zakupów wydaje się nie mieć końca, ale można nad nią zapanować stosunkowo łatwo, pod warunkiem, że przygotujemy się wcześniej. W tym roku oprócz o dodatkowych prezentach możesz pomyśleć o tym, jak bardziej zadbać o nasze środowisko – w końcu zapakowanie każdego prezentu to nie tylko poświęcony czas, lecz także masa niewykorzystanego papieru, który 24 grudnia trafi na śmieci. Szacuje się, że tylko w Wielkiej Brytanii w każde Boże Narodzenie używa się i wyrzuca tyle papieru, że starczyłoby, aby owinąć glob 9 razy! Zainteresowałam Cię? Przeczytaj, jak możesz to zmienić!

 

Zanim zdążysz pomyśleć, że zapewne jest to trudniejsze niż myślisz i machniesz na to ręką, zastanów się ile takich świąt Bożego Narodzenia jest w stanie wytrzymać nasza planeta? Albo inaczej – zanieczyszczenia przekładają się bezpośrednio na zdrowie Twoje i Twoich bliskich. Perspektywa nieco się zmieniła prawda? Na szczęście jest kilka sposobów, by to zmienić. I nie jest to wcale takie trudne.

ZOBACZ TEŻ: EKOTORBY OD MARCA JACOBSA

Przede wszystkim pozbądź się brokatu, syntetycznego atramentu i wszystkiego, co zawiera plastikową powłokę (czyli wszystkie rzeczy, które po zgnieceniu od razu zaczynają się prostować). Te materiały nie nadają się zupełnie do recyklingu. Drugim krokiem jest wybranie dobrego materiału. Oto, jakie masz opcje.

PAPIER Z DRUGIEJ RĘKI
Zachowaj każdy skrawek papieru, który nie jest zniszczony i nadaje się do ponownego pakowania. Odłóż też do pudełka niewykorzystane sznurki, wstążki i kokardki – te wszystkie rzeczy mogą być wykorzystane kilkukrotnie. Nie ma potrzeby by wyrzucać je od razu do śmieci.

SIĘGNIJ PO PIĘKNE… TKANINY
To stary sposób na przepięknie opakowane prezenty. Możesz to zrobić w klasyczny sposób, zszywając po bokach i obwiązując całość wstążką, ale tylko pod warunkiem, że potrafisz dobrze szyć. Innym sposobem jest związanie pozostałości tkaniny na górze i zrobienie z niego typowego, owiniętego “worka”. Możesz je potem zebrać, wyprać i wykorzystać w przyszłym roku.

TORBA PAPIEROWA TEŻ SIĘ NADA
Jest bardzo prosty sposób na to, by wykorzystać torby z tamtego roku. Wystarczy zdjąć uchwyty, zawleczki i zszywki. Następnie wystarczy opakować prezent i ewentualnie przyciąć w miejscach, w których powstaną wybrzuszenia. Proste, prawda?

ZOBACZ TEŻ: POWSTAŁA BIELIZNA, KTÓREJ NIE MUSISZ PRAĆ TYGODNIAMI… CZY TO PRZYSZŁOŚĆ HIGIENY?

PAPIER Z RECYKLINGU? A MOŻE GAZETA?
Pakowanie w gazety jest jednym z najstarszych sposobów na pakowanie prezentów. I chociaż papier z recyklingu, typowo szary, jest dużo łatwiejszy w dekoracji, tak nie zalecamy skreślania również zwykłej, szarej gazety. Jedyne o czym musisz pamiętać, to sprawdzenie tytułów z nagłówka. Słyszeliśmy o dziewczynie, która dostała prezent od mamy zapakowany w gazetę z napisem “Dlaczego nie mam ochoty spędzać z moją rodziną Świąt Bożego Narodzenia w tym roku?”. Musiało być trochę niezręcznie…

OSTATNIE POPRAWKI
Aby być super eko, zrezygnuj też ze wszystkiego co się klei, w tym z różnego rodzaju taśm. Postaw na sznurki i dodatki w stylu gałązka czy owoce jarzębiny. Może być bardzo oryginalnie i bardzo fajnie, nawet bez idealnego pakowania.

Zajrzyj też do tutorialu, który pomoże Ci to zrobić lepiej i szybciej!