Ruch samochodowy to jeden z największych trucicieli powietrza. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia i Europejskiej Agencji Środowiska Polska zajmuje ostatnie miejsce w Europie pod względem jakości powietrza. Główną przyczyną tego stanu jest ruch samochodowy oraz lotnictwo. Najbardziej toksyczne i groźne dla zdrowia związki węglowodoru, tlenku azotu i węgla wydostają się z układu wylotowego silnika.

Zanieczyszczenia powietrza spowodowane przez spaliny samochodowe prowadzą do przedwczesnej śmierci i wielu groźnych chorób. W tym astmy, przewlekłych chorób płuc oraz stanów zapalnych dróg oddechowych, a nawet nowotworów i chorób serca. Toksyny długo utrzymują się w atmosferze i są bardzo łatwo wchłanialne przez ludzki organizm. Drobne cząstki szybko wnikają do płuc i krwioobiegu przez co są realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Dobre wiadomości z Północy: Islandia zakazuje komercyjnych połowów wielorybów

Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wprowadzenie ograniczeń związanych z ruchem samochodowym. W Niemczech powstaje właśnie pierwszy, pięciokilometrowy odcinek autostrady, przeznaczonej wyłącznie dla rowerzystów. To dopiero początek wprowadzanych tam zmian, ponieważ cała droga ma rozciągać się aż na 100 kilometrów. Trasa jest zaplanowana w taki sposób, by łączyć ze sobą 10 zachodnich miast, w tym – Duisburg, Hamm i Bochum, a także cztery uniwersytety.

Autostrada jest w pełni przystosowana do ruchu – posiada pasy do wyprzedzania, światła, wiadukty oraz podziemne przejścia. Wszystko po to, by ułatwić poruszanie się po trasie rowerzystom i usprawnić ruch.

Według badań przeprowadzonych przez RVR – grupę rozwoju regionalnego – ma to pomóc w ograniczeniu ruchu samochodowego. Szacuje się, że na drogach pojawi się o 50 tysięcy aut mniej. Projekt zakłada zmianę środka transportu przez wielu obywateli niemieckiej społeczności, a co za tym idzie – poprawę jakości powietrza.

Jeśli kiedykolwiek wybierzesz się do Szwecji, musisz odwiedzić to miejsce. Jest wyjątkowe!