Co byście zrobili, gdyby ktoś powiedział, że możecie jednocześnie wspomóc swoje domowe oszczędności i przy okazji chronić środowisko? Często wydaje się nam, że bycie „eko” jest męczące, skomplikowane i wymaga od nas ogromnej dyscypliny. Walcząc z tym mitem, przedstawiamy Wam 5 prostych sposobów na wprowadzenie eko-zasad do codziennego życia.

Kuchnia wielokrotnego użytku

Recykling to bardzo ważne pojęcie dla tych, którzy chcą walczyć o poprawę środowiska naturalnego. Ale czy słyszeliście o upcyklingu? To przetwarzanie rzeczy, które potencjalnie mogą się wydawać śmieciami, w wartościowe przedmioty. I tak – stare słoiki po kiszonkach mogą stać się pięknymi pojemnikami na poranną owsiankę lub (odrobinę ozdobione) modnymi świecznikami. Resztki przypraw typu miód, cynamon czy nawet sól możesz zamienić w bazę domowych peelingów – ich przygotowanie zajmuje zaledwie 3 minuty!

 Ekologiczna energia

Często najprostsze rozwiązania przynoszą najlepsze efekty! I tak wymieniając tradycyjne żarówki na bardzo modne ostatnimi czasy żarówki LEDowe, jesteście w stanie zaoszczędzić o 7,5 raza więcej na energetycznych rachunkach! Ponadto żarówki LEDowe mają znacznie dłuższą żywotność od żarówek standardowych. Jeśli wciąż nie jesteście przekonani – sprawdźcie nowość na rynku: żarówki LED sterowane pilotem lub smartfonową aplikacją za pomocą bluetooth! Dzięki temu będziecie mogli nie tylko zmieniać kolor czy moc światła, ale również regulować temperaturę oświetlenia.

Szafa przyjazna środowisku

Kto z nas nie zna sytuacji, kiedy stajemy przed wypełnioną fatałaszkami szafą, a i tak wciąż nie mamy się w co ubrać? Aby zaradzić temu przykremu zjawisku i jednocześnie być eko, wcale nie musimy przeprowadzać gruntowych zmian i tworzyć kapsułowej garderoby opierającej się na 3 koszulkach i jednej parze spodni! Warto sprawdzić ofertę internetowych secondhandów i outletów – często za grosze znajdziemy tam świetnej jakości ubrania i akcesoria od najlepszych projektantów. Warto tutaj przyjrzeć się online’owemu outletowi remixshop.com, który nie tylko sprzedaje, ale również skupuje nasze nienoszone ubrania. Zyski ze sprzedaży możemy wypłacić lub przeznaczyć na kolejne zakupy.

Stare-nowe materiały

Oczywiste jest, że materiały i tekstylia wykorzystywane przez nas na co dzień – koce, ściereczki, ręczniki czy zasłony – szybko się zużywają. Kiedy tak się dzieje: nie wyrzucaj ich! Stare firany mogą stać się woreczkami na żywność, a ręczniki znajdą nowe życie jako małe dywaniki łazienkowe. Jeśli nie masz smykałki do szycia lub zwyczajnie brakuje ci na to czasu, przekaż zużyte materiały do pobliskiego schroniska! Czteronożni podopieczni z pewnością ucieszą się z kolejnego legowiska lub narzuty!

Segreguję!

Choć segregacja i recykling wydają się nam być banałem, należy pamiętać, że przeciętny Polak w ciągu roku produkuje aż 148 kg odpadów opakowaniowych. Wiedząc, że prawie połowa z nich ląduje na składowiskach i nie jest przetwarzana – zaczynamy dostrzegać skalę problemu. Dlatego tak ważna dla zasad naszego ekologicznego domu powinna być znajomość reguł poprawnej segregacji. Pierwszym krokiem może być znalezienie najbliższego obszaru selektywnej zbiórki odpadów i zapoznanie się z instrukcjami umieszczanymi na pojemnikach. Możesz także pójść o krok dalej – co, jeśli wyeliminujecie niektóre produkty i nie będziecie już ich kupować? Może zamiast wody z butelki warto spróbować tej z kranu? To drobne kroki, które z czasem mogą przekształcić się w zdrowe i przyjazne dla środowiska nawyki.