Chcesz być ogrodnikiem, mieszkając w bloku? Nic straconego. Na twoim balkonie mogą zagościć warzywa w doniczkach. Nie musisz mieć specjalnych warunków, by móc hodować pomidory, zioła, marchewkę czy cebulę.

Mieszkając w dużej aglomeracji miejskiej, po upływie pewnego czasu marzy nam się lokalność. Nawet nie mając ogrodu, możemy sobie stworzyć namiastkę ekologicznej hodowli, w której możemy cieszyć się ze swoich pomidorów, ogórków, marchewki czy ziół.

Nie odchudzaj włosów: dieta ma ogromny wpływ na nasze włosy!

Oto warzywa w doniczkach, które można uprawiać w mieszkaniu:

Pomidory
Pomidory są niezwykle popularne i cieszą się dużym uznaniem. Nic dziwnego, skoro są łatwe w uprawie. Jeżeli chcemy postawić na roślinę z Ameryki Południowej, musimy zadbać o odpowiednie warunki, choć pomidor bardzo dobrze przyjął się w polskich realiach. W bloku warto postawić na pomidorki koktajlowe, które potrzebują dużo słońca, głębokiej doniczki i podpórki dla gałęzi. Podlewamy je rano i wieczorem, by potem cieszyć się z balkonowych pomidorów.

Zioła
Nie mają specjalnych wymagań. Żeby mieć we własnej kawalerce oregano, miętę, bazylię, lubczyk, kolendrę, pietruszkę czy rozmaryn wystarczą dobre chęci. Podstawą jest regularne podlewanie i słoneczne miejsce.

Cebula
Chyba najprostsze warzywo do uprawy w pomieszczeniu. Można je posadzić w doniczce bądź plastikowej butelce po wodzie mineralnej. Cebula nie wymaga specjalnej pielęgnacji, tylko regularnego podlewania. Już po kilku dniach możemy się spodziewać pierwszych zbiorów.

Marchewka
Nie jest to najpopularniejsze warzywo do hodowania w bloku, ale coraz więcej osób chętnie po nie sięga. Marchewkę można uprawiać przez cały rok. Tutaj ważna jest wilgoć, gdyż nie toleruje suchego podłoża. W mieszkaniu dobrze postawić na odmianę karłowatą. Nie potrzebuje dużo słońca, ale za to warto umieścić ją w głębokiej doniczce i postawić w chłodniejszym miejscu.

Papryka
W domowym zaciszu możemy również cieszyć się z uprawy papryki. Należy zadbać o głęboką doniczkę i dużo słońca. Ważne jest również regularne podlewanie.

Ogórki
Wymagają trochę więcej wysiłku. Podstawą jest podlewanie, lecz warto tutaj pamiętać, że potrzebują dużo miejsca np. foliowe torby lub duże pięciolitrowe skrzynki.

Cytryna
Lepiej zaopatrzyć się od razu w drzewko cytrynowe niż zaczynać wszystko od wysiewania. Cytryna wymaga nasłonecznionego miejsca i należy spryskiwać ją wodą.

Jarmuż
Bogaty w mnóstwo witamin, może zagościć w twoim mieszkaniu. Jarmuż nie jest wymagający. Potrzebuje mokrego płytkiego podłoża, podlewania i przewiewnego miejsca. Balkon będzie zatem idealnym rozwiązaniem dla uprawy jarmużu.

Buraki
Buraki liściowe możemy spokojnie hodować na balkonie. Podobnie jak w przypadku ogórków potrzebna jest głęboka doniczka lub skrzynka. Dobrze jest zastosować na dnie lekki drenaż.

Ziemniaki
Najbardziej popularny w Polsce i raczej nikt nie ma co do tego wątpliwości. Preferują słoneczne balkony i lepiej umieścić je w miejscu, gdzie mocno nie wieje. Lubią żyzną i przepuszczalną glebę. Ziemniaki należy podlewać i pilnować, by ziemia była ciągle wilgotna.