Po miesiącach narastającego napięcia 24 lutego Rosja pod dowództwem prezydenta Władimira Putina dokonała inwazji na Ukrainę. Cywile uciekają do mniej zaludnionych regionów oraz poza granice kraju.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówił w nocy z 23 na 24 lutego 2022. „[…] Wojna to wielka bieda. A ta bieda ma wielką cenę. W każdym tego słowa znaczeniu. Ludzie tracą pieniądze, reputację, standard życia, wolność. Ale co najważniejsze: ludzie tracą swoich bliskich, tracą siebie. Na wojnie zawsze wszystkiego brakuje. Nie brakuje za to aż nadto – bólu, brudu, krwi i śmierci. Tysiące, dziesiątki tysięcy śmierci […]”.

Pomimo rosnącego niepokoju i niepewności co do przyszłości na świecie, wciąż istnieją sposoby, aby pomóc obywatelom Ukrainy w potrzebie. Poniżej znajdziesz listę niektórych organizacji wspierających walczącą Ukrainę. W tym okropnym czasie każda, nawet najmniejsza pomoc jest na wagę złota. Pamiętajcie, że inwazja ta trwa również w sieci. Zanim weźmiecie udział w akcji internetowej lub podacie dalej informacje, sprawdźcie dwa razy czy treści w nich zawarte to nie fake newsy.

Lista organizacji wspierających Ukrainę

Solidarni z Ukrainą  – zbiórka organizowana przez Pomagam.pl

Zbiórka Polskiej Akcji Humanitarnej 

 

Fundacja PCPM z pomocą Ukrainie

Fundacja Świętego Mikołaja pomaga dzieciom na Ukrainie

Voices of children to organizacja wspierająca dzieci skrzywdzone wojną

Ukraiński Ruch Kobiet Weteranek

Zbiórka Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej 

Polska Misja Medyczna