W dzieciństwie wierzyłyśmy, że kleszcze żyją w koronach drzew, z których spadają na swoje ofiary, jednak prawda jest zupełnie inna. Żyją na trawach i niskich krzewach. Przenoszą się na nasze ciało w momencie, w którym ocieramy się o roślinę, na której przebywały. Wędrują po naszym ciele, aż znajdą odpowiednie miejsce. Preferują miękką i cienką skórę, gdzie łatwo dostaną się do żyły, dlatego często wybierają te miejsca: za uszami, na karku, w pachwinach, pod biustem lub pod kolanami. Jak się obronić przed tym owadem?

Kleszcze niosą za sobą zagrożenia. W ten sposób prawidłowo je usuniesz

Naturalny sposób na kleszcze: aktywność pajęczaków

Kleszcze aktywne są od przełomu marca i kwietnia aż do przełomu października i listopada. Jeśli chodzi o ich aktywność w ciągu dnia, najniebezpieczniej jest w godzinach przedpołudniowych, między 8:00 a 12:00, oraz przedwieczornych, między 16:00 a 20:00. Nasz klimat zmienia się na taki, który sprzyja ich rozwojowi: łagodne zimy i wysoka wilgotność w trakcie lata. Dlatego właśnie są dla nas coraz większym niebezpieczeństwem.

Czy można osiwieć ze stresu?

Naturalny sposób na kleszcze: olejki eteryczne

Preparaty, które zazwyczaj kupujemy w sklepach, stworzone są na bazie olejków eterycznych. Istnieją bowiem zapachy, których zarówno kleszcze, jak i inne owady (komary, meszki itd.) nie tolerują. Badania wykazały, że niektóre olejki są jedną z najskuteczniejszych broni przeciwko gryzącym owadom. Zaliczają się do nich między innymi olejki: miętowy, eukaliptusowy, lawendowy, szałwiowy, bazyliowy, melisowy, cedrowy, cytrynowy, z drzewa herbacianego itd.

Skupiasz się wyłącznie na koronawirusie? To zagrożenie wraca co roku i znowu jest aktywne

Naturalny sposób na kleszcze: mgiełka odstraszająca

Kosmetyk odstraszający owady możesz przygotować samodzielnie. Przepis jest bardzo prosty i krótki! Przygotuj wybrane olejki eteryczne oraz szklankę wody. Jeśli wybierzesz miętowy, eukaliptusowy lub cytrynowy, bonusem będzie jego odświeżające i chłodzące działanie, które pomoże przetrwać upały. Do opakowania z atomizerem wlej szklankę wody i 20 kropli olejku (łącznie, możesz dać np. 10 kropli olejku miętowego i 10 cytrynowego lub w innych, dowolnych proporcjach). Taki sprej idealnie nada się na wycieczkę! Jego jedyną wadą jest ulotność olejków eterycznych. Takim kosmetykiem musisz psikać się co jakieś 20-30 minut! Jednakże jest on całkowicie naturalnym środkiem, który możesz stosować na całe ciało – w przeciwieństwie do chemicznych produktów ze sklepu. Co ciekawe, taka mgiełka działa nie tylko na kleszcze, ale też odstrasza meszki i komary!