Skóra spełnia wiele ważnych funkcji. Chroni narządy wewnętrzne, broni przed ciepłem i zimnem, jest barierą dla drobnoustrojów. Dzięki niej możemy odbierać bodźce z zewnątrz. Tak jak inne organy, skóra może mieć infekcje i inne dolegliwości. Okazuje się, że w większej mierze dbamy o nią ze względów estetycznych, a nie zdrowotnych. Jednak wysyła ona wiele sygnałów, których nie powinniśmy lekceważyć.

Piegi i znamiona. Niektórzy z nas mają tendencję do pojawiania się nowych pieprzyków na skórze. Jest to bardzo naturalnie, ale należy je obserwować, ponieważ mimo wszystko są to nieprawidłowości, które mogą przekształcić się w nowotwory. Szczególnie należy chronić je przed nadmierną ekspozycją na słońce. Jeśli zauważysz, że dane znamię zmieniło kolor, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

ZOBACZ TEŻ: KYLIE JENNER POKAZAŁA SIĘ BEZ MAKIJAŻU – WIDAĆ PIEGI I PRYSZCZE

Ciemne plamy. Brązowe plamy są najczęściej skutkiem mini wylewów, które powstają od cukrzycy typu 1. Występują najczęściej na podudziach, jeżeli więc zauważysz niepokojące plamy, koniecznie zbadaj poziom cukru we krwi.

Wyjątkowo blada skóra. Nie chodzi tu o rodzaj skóry. Kiedy zauważysz, że jesteś bladsza niż zwykle i utrzymuje się to dłuższy czas, przyczyną może być anemia, natomiast nagłe i intensywne bladnięcie może oznaczać nawet białaczkę. Nie należy lekceważyć takich objawów i natychmiast udać się do lekarza

Suche plamy. Mogą być związane z nieodpowiednią pielęgnacją skóry, odwodnieniem, brakiem kwasów omega-3 oraz zaburzeniami tarczycy. Uzupełnij niedobory witamin, a jeśli to nie pomoże udaj się do lekarza. Być może masz problem z niedoczynnością tarczycy.

ZOBACZ TEŻ: PYTANIE O URODĘ: JAK USUNĄĆ PRZEBARWIENIA NA TWARZY?

Czerwony rumień. To najczęściej trądzik różowaty. Występuje on głównie u kobiet dojrzałych. Przyczyną może być nieodpowiednia dieta, alkohol, ale też geny czy stres.

Swędząca skóra. Może mieć wiele przyczyn. Najczęściej diagnozuje się w taki sposób alergię pokarmową czy kontaktową. Inne choroby to: AZS, grzybica, żółtaczka, półpasiec czy mocznica. Jeśli swędzenie nie ustępuje udaj się do lekarza.

ZOBACZ TEŻ: JAK ROZWIĄZAĆ PROBLEM SWĘDZĄCEJ GŁOWY?

Trądzik. Jeśli trądzik młodzieńczy masz za sobą, przyczyną mogą być hormony. Najczęściej u kobiet diagnozuje się zespół policystycznych jajników. Jeśli do tego masz nieregularne miesiączki, nietypowe owłosienie i przyrost wagi ciała, konieczne jest skonsultowanie się z endokrynologiem.