Zmiana pracy, kupno domu, wakacje w znanym kurorcie turystycznym – to tylko niektóre z wielu postanowień, które wymyślamy w ostatnich dniach roku. Obok czysto materialnych obietnic, warto pamiętać także o tym co najważniejsze – zdrowiu.

Prawie połowa ankietowanych przez CBOS osób (42%), w styczniu 2008 roku, przyznała, że przy powitaniu Nowego Roku towarzyszyły im określone postanowienia. Według wyników przeprowadzonego badania, najchętniej składanymi obietnicami były te dotyczące zdrowia (27%), a także mieszkania bądź domu (27%). W przypadku zdrowia, prym wiodło rzucanie palenia. 17% osób zadeklarowało, że chce się z tym problemem zmierzyć w najbliższych miesiącach.

Bardzo często, właśnie w ostatnich dniach grudnia, decydujemy się na istotne dla naszego zdrowia zmiany. Wprawdzie codziennie można zmienić styl życia na zdrowszy, jednak rozpoczynając od pierwszego dnia Nowego Roku wydaje nam się, że wtedy właśnie odniesiemy sukces. I nie ma w tym nic złego – jeśli tylko taka wiara pomoże nam w dotrzymaniu złożonych obietnic i rzeczywiście zadbamy bardziej o naszą fizyczność.

Na Nowy Rok – zdrowy tryb życia

Chcąc poprawić swoje zdrowie, warto rozstać się przede wszystkim z różnymi używkami. Nie chodzi tu jedynie o rzucanie palenia. Zrezygnujmy także z alkoholu czy kawy. Należy jednak podejść do sprawy racjonalnie – odcinając się nagle od wszystkich niezdrowych, ale sprawiających nam przyjemność przyzwyczajeń, istnieje duże prawdopodobieństwo niedotrzymania ani jednej obietnicy. Zrezygnujmy więc początkowo z jednej używki, a po osiągnięciu sukcesu – kontynuujmy z kolejnymi.

Nadrabianie zaległości

Jednak zdrowie to nie tylko brak papierosów, większa liczba zjedzonych w ciągu dnia owoców i warzyw czy zmiana innych złych nawyków. Jeśli naprawdę zależy nam na dużej zmianie, wśród postanowień nie powinno zabraknąć obietnicy związanej z regularnymi badaniami kontrolnymi. Nie należy zwlekać z wizytami u lekarzy specjalistów. Przestańmy przesuwać w nieskończoność terminów konsultacji, zabiegu, operacji, nawet jeśli wciąż 'boli tylko trochę’. Ankietowani z badania CBOS-u, na drugim miejscu w postanowieniach zdrowotnych, umieścili obietnice dotyczące poprawienia stanu zdrowia, „podleczenia się” i zdecydowania się na operację.

– Pierwsze miesiące roku są często bardziej pracowite, niż reszta roku – zauważa dr Zbigniew Jackowiak, ortopeda specjalizujący się w operacyjnym leczeniu halluksów. – Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Na pewno wpływ na to ma zbliżający się okres letni, który wiąże się z pokazywaniem stóp, jednak postanowienia noworoczne również mogą mieć w tym swój udział.

Zaczynając 'zdrowy rok’ zwróćmy także uwagę na ilość ruchu, którego brakuje nam w naszych biurkowych zawodach. Niech na liście postanowień zdrowotnych nie zabraknie diety i gimnastyki. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku – nie zaczynajmy od pierwszego stycznia drastycznej głodówki. To może bardziej nam zaszkodzić, niż pomóc.

Podejmując noworoczne postanowienia na początku warto zrobić coś dla swojego zdrowia. Pamiętajmy, że to ono – parafrazując francuskiego filozofa Bernarda Fontenelle – dodaje wartości wszystkim zerom w życiu.