Zawód: stylistka... jedzenia!

przejdź do komentarzy
fotografia jedzenia fotografia jedzenia/ABC NEWS / marilinda.com

"Przeczesywałam ziarna sezamu, by trafić na to idealne."

To dzięki nim hamburgery ze zdjęć wyglądają tak apetycznie, a kurczaki mają tak idealnie ozłoconą, chrupką skórę. Styliści jedzenia to zawód ważny, bo wpływa bezpośrednio na nasze zachcianki. Nie od dziś wiadomo, że najpierw jemy oczami.

Czy wiecie na przykład, że po 1970 roku zaostrzono przepisy dotyczące tworzenia reklam jedzenia? Wyszło bowiem na jaw, że Campbell's producent znanych zup, używał szklanych kulek do zdjęć - zupy wyglądały bardziej apetycznie.

Zawód: stylistka… jedzenia!Marilinda Hodgdon stylizuje jedzenie od końca lat 70 (to ona odpowiadała za wygląd bitej śmietany na piersiach Heidi Klum na okładce GQ z lewej strony). Telewizji ABC News powiedziała, że jej celem jest użycie prawdziwego jedzenia przy osiągnięciu jak najbardziej apetycznego efektu.

- Jeśli na przykład klientem jest Burger King, czy jakakolwiek inna sieć fast food, wszystko musi być według ich standardów - twierdzi. - Muszę kroić pomidory według ich specyfikacji, muszę używać ich mięsa, ich bułek i ich sera… To musi oddawać prawdziwą rzecz.


Jak osiąga taki efekt? Jej zdaniem diabeł tkwi w szczegółach - potrafiła przeczesywać setki ziarenek sezamu, by wybrać te idealne, które ostatecznie trafiły na bułkę.
 

Zawód: stylistka… jedzenia!Co ciekawe, jak makijażystka, Marilinda nosi ze sobą kufer z "kosmetykami", pędzlami i różnymi przyrządami. Zna też różne sztuczki. Najpopularniejszą jest dodanie wody do napoju, który ma być właśnie sfotografowany - wówczas prezentuje się lżej, a światło się dobrze rozprasza. Twierdzi jednak, że nigdy nie korzystała z tworzyw sztucznych, jak niektórzy "z branży". Nawet, gdy stylizuje lody, które przecież trudno sfotografować, bo szybko się topią.

Stylistka właśnie wydaje książkę poświęconą tajnikom jej zawodu. Komu może się przydać? Na przykład blogerom kulinarnym - ich wyczyny ciężko ocenić tylko na przykładzie zdjęć, choć to one są główną atrakcją (poza przepisami, które nie zawsze są dobre. Ważne jednak, by jedzenie świetnie prezentowało się na talerzu). Zupełnie tak, jak w sieciach niektórych znanych restauracji.

Zawód: stylistka… jedzenia!

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!