Zarabiajmy tyle, co mężczyźni!

przejdź do komentarzy
zarobki zarobki/http://ec.europa.eu

Kobiety zarabiają średnio 17% mniej, częściej przerywają karierę i mają mniejsze emerytury.

Średnia różnica między godzinowymi zarobkami kobiet i mężczyzn to inaczej dyskryminacja płacowa ze względu na płeć.

Dyskryminacja płacowa ze względu na płeć wskazuje na nierówności na rynku pracy, które w praktyce dotyczą głównie kobiet. Przyczyny tego zjawiska są złożone i wzajemnie ze sobą połączone. Opisaliśmy je na tych stronach, a także pokazaliśmy, co UE robi w celu ograniczenia nierówności.

Zarabiajmy tyle, co mężczyźni!

Chłopiec i dziewczynka – równe szanse?

Chłopiec i dziewczynka – równe szanse?Te dzieci narodziły się z równymi szansami, jednak oczekiwania edukacyjne i zawodowe wobec dziewcząt i chłopców są odmienne. Kiedy dorosną, chłopiec będzie zarabiał przeciętnie 17 % więcej niż dziewczynka.

Zarabiajmy tyle, co mężczyźni!Czy naszą pracę tak samo się ceni?


Czy naszą pracę tak samo się ceni?Kobiety posiadają równie wysokie bądź nawet wyższe kwalifikacje od mężczyzn, jednak często ich umiejętności nie są cenione w takim stopniu jak kompetencje mężczyzn, a ich rozwój zawodowy postępuje wolniej. Wynikająca z tego dysproporcja płac według płci w Unii Europejskiej osiąga wartość 17 %.

Czy bycie rodzicem nie przeszkodzi mi w pracy zawodowej?

Czy bycie rodzicem nie przeszkodzi mi w pracy zawodowej?Obowiązki rodzinne nie rozkładają się równomiernie. W rezultacie kobiety częściej przerywają karierę i nie powracają do pracy w pełnym wymiarze godzin. Z tego względu kobiety zarabiają przeciętnie o 17 % mniej niż mężczyźni.

Zarabiajmy tyle, co mężczyźni!Takie same stanowiska – jednakowa emerytura?

Takie same stanowiska – jednakowa emerytura?Wynagrodzenia kobiet w okresie zatrudnienia są przeciętnie o 17 % niższe niż mężczyzn. Po przejściu na emeryturę niższe zarobki przekładają się na niższe świadczenia emerytalne. W konsekwencji w starszym wieku ubóstwa doświadcza więcej kobiet niż mężczyzn.Zarabiajmy tyle, co mężczyźni!

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!