Wyspana znaczy... szczupła?

przejdź do komentarzy
sep sep/BannerHealth

Tak, coś w tym jest!

Aby żyć musimy oddychać, jeść i spać. Jak się okazuje, dwie ostatnie czynności są ze sobą powiązane - jest coraz więcej dowodów na to, że brak snu wyraźnie odbija się na naszej wadze, a konkretnie - na metabolizmie.

Centrum Medyczne Walter Reed analizowało rytm snu kilkunastu ochotników, chcąc ustalić związek pomiędzy snem a wagą. Rezultaty badań okazały się dość ciekawe.

- Kiedy analizowaliśmy nasze dane dzieląc ochotników na "krótko śpiących" i "długo śpiących", okazało się, że ci, którzy śpią krócej mają większe BMI [Body Mass Index - współczynnik masy ciała] - ok. 28.3. Śpiący dłużej mieli średnie BMI na poziomie 24.5 - powiedział prowadzący badanie lekarz, Arn Eliasson na konferencji podsumowującej badanie. - Śpiący krócej mieli też gorszą jakość snu, trudniej im było zasnąć i utrzymać sen, nie budząc się.

Brak snu zaburza metabolizm - to już wiemy. Co ciekawe jednak, lekarze nie potrafią tego jednoznacznie wyjaśnić. Istnieje kilka hipotez. Jedna z nich mówi, że zbyt krótki sen zaburza produkcję hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie głodu, a to powoduje, że jemy za dużo.

Badacze z firmy Meck stawiają jednak na inne wyjaśnienie - odkryli oni, że myszy przyjmujące środek przeciwko pewnemu kanałowi wapniowemu spały dłużej, a ich waga pozostawała w normie. Co ciekawe, środek ten sprawiał, że otyłe gryzonie chudły.

Jest w końcu trzecie wyjaśnienie - to nadmierna ilość tłuszczu sprawia, że człowiek śpi krócej i gorzej.

- Udowodniliśmy, że zwiększona ilość spożywanego tłuszczu łączy się z krótszą fazą, REM [Rapid Eye Movement - głęboka faza snu, w której pojawiają się marzenia senne i zmiany fizjologiczne w organizmie] i gorszą jakością snu - powiedział nadzorujący badania Cibele Crispim. - To oznacza, że jeśli jemu zbyt tłusto, zmienia się nasz sen.

Jak widać badacze mają jeszcze nad czym pracować, ale jedno jest pewne - wyspany człowiek to zdrowy człowiek. Tylko że do takich wniosków nie potrzeba nam badań...

Polecane wideo

Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!