Wyspana znaczy... szczupła?

przejdź do komentarzy
sep sep/BannerHealth

Tak, coś w tym jest!

Aby żyć musimy oddychać, jeść i spać. Jak się okazuje, dwie ostatnie czynności są ze sobą powiązane - jest coraz więcej dowodów na to, że brak snu wyraźnie odbija się na naszej wadze, a konkretnie - na metabolizmie.

Centrum Medyczne Walter Reed analizowało rytm snu kilkunastu ochotników, chcąc ustalić związek pomiędzy snem a wagą. Rezultaty badań okazały się dość ciekawe.

- Kiedy analizowaliśmy nasze dane dzieląc ochotników na "krótko śpiących" i "długo śpiących", okazało się, że ci, którzy śpią krócej mają większe BMI [Body Mass Index - współczynnik masy ciała] - ok. 28.3. Śpiący dłużej mieli średnie BMI na poziomie 24.5 - powiedział prowadzący badanie lekarz, Arn Eliasson na konferencji podsumowującej badanie. - Śpiący krócej mieli też gorszą jakość snu, trudniej im było zasnąć i utrzymać sen, nie budząc się.

Brak snu zaburza metabolizm - to już wiemy. Co ciekawe jednak, lekarze nie potrafią tego jednoznacznie wyjaśnić. Istnieje kilka hipotez. Jedna z nich mówi, że zbyt krótki sen zaburza produkcję hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie głodu, a to powoduje, że jemy za dużo.

Badacze z firmy Meck stawiają jednak na inne wyjaśnienie - odkryli oni, że myszy przyjmujące środek przeciwko pewnemu kanałowi wapniowemu spały dłużej, a ich waga pozostawała w normie. Co ciekawe, środek ten sprawiał, że otyłe gryzonie chudły.

Jest w końcu trzecie wyjaśnienie - to nadmierna ilość tłuszczu sprawia, że człowiek śpi krócej i gorzej.

- Udowodniliśmy, że zwiększona ilość spożywanego tłuszczu łączy się z krótszą fazą, REM [Rapid Eye Movement - głęboka faza snu, w której pojawiają się marzenia senne i zmiany fizjologiczne w organizmie] i gorszą jakością snu - powiedział nadzorujący badania Cibele Crispim. - To oznacza, że jeśli jemu zbyt tłusto, zmienia się nasz sen.

Jak widać badacze mają jeszcze nad czym pracować, ale jedno jest pewne - wyspany człowiek to zdrowy człowiek. Tylko że do takich wniosków nie potrzeba nam badań...

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!