Wielkimi krokami nadchodzą cieplejsze dni. Już niedługo ciepłe kurtki, czapki i szaliki zamienimy na lekkie sweterki. Jeśli w spadku po zimie dostałaś kilka nadprogramowych kilogramów, nie wpadaj w panikę. Ruch na świeżym powietrzu nie tylko da ci zastrzyk
energii, ale również zagwarantuje zachowanie dobrej formy, zrelaksuje i dotleni twój organizm. A wszystko to, bez kupowania drogich karnetów na basen czy siłownię! Pamiętaj jednak, że pośpiech jest tu niewskazany. Aby uniknąć kontuzji, stopniowo przyzwyczajaj swoje ciało do zwiększonego wysiłku. Oto kilka propozycji dla ciebie

Bieg (spalasz 1000 kcal w ciągu godziny)

Idealna forma aktywności na poprawę sprawności i samopoczucia. Zwiększa siłę nóg, usprawnia działanie układu krwionośnego i oddechowego oraz przyspiesza przemianę materii. Biegać może każdy bez względu na wiek i kondycję. Aby uzyskać efekty, biegaj 3-4 razy w tygodniu po ok. 20-30 minut, (choć na początek wystarczy 10). Przed rozpoczęciem biegania nie zapomnij o rozgrzewce i ćwiczeniach rozciągających. Staraj się biegać po stosunkowo miękkim podłożu (np. po alejkach w parku), ponieważ zbyt twarde (asfalt czy beton) może nadmiernie obciążać stawy i mięśnie. Uzupełniaj zapasy wody, zarówno przed treningiem, w trakcie jak i po. Pamiętaj też o dobrym obuwiu, przeznaczonym specjalnie do biegania.

Marsz (spalasz 500 kcal/h)

Szybkie, aktywne chodzenie to dobre ćwiczenie dla tych, którzy dopiero zaczynają budowanie swojej sprawności. Codzienny półgodzinny trening poprawia krążenie, dotlenia i relaksuje. Chodzenie nic nie kosztuje i łatwo możesz je włączyć do stałego rozkładu dnia. Chód mało obciąża stawy i jest odpowiedni dla osób, którym z różnych powodów nie wolno biegać. Chodząc wymachuj rękoma, zaktywujesz wtedy górną część ciała. Na koniec spaceru poświęć 5-10 minut na ćwiczenia rozciągające.

Rower (spalasz 400 kcal/h)

Jazda na rowerze to doskonały trening wytrzymałościowy oraz siłowy. Pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów oraz pobudza krążenie. Podczas jazdy spalany jest tłuszcz głównie z ud i pośladków. Jest to również jeden ze sposobów na pozbycie się cellulitu. Zalecane są godzinne treningi trzy razy w tygodniu. Przed rozpoczęciem jazdy pamiętaj o rozgrzewce (skłony, przysiady, wymachy rąk). Trening zakończ spokojną, powolną jazdą dla ochłodzenia organizmu.

Rolki (400 kcal/h)

Dynamiczny sport dla osób, które dbają o swoją kondycję. Jazda na rolkach rzeźbi ciało i uelastycznia je. Ta forma sportu pobudza do pracy mięśnie rąk, nóg, pośladków i tułowia. Intensywność treningu zwiększaj stopniowo. Jeśli zdecydujesz się na zakup rolek, zainwestuj w sprzęt sprawdzonych i znanych firm, wtedy będą służyły ci dłużej a jazda będzie bardziej komfortowa. Pamiętaj o ćwiczeniach rozciągających przed i po treningu. Nie zapomnij również o ochraniaczach na kolana, łokcie i nadgarstki.