Prosecco to popularne włoskie wino musujące, które doskonale sprawdza się jako baza orzeźwiających koktajli, idealnych na upalne dni. Jak pić prosecco? Odpowiedź poniżej!

Prosecco — co to takiego?

Prosecco jest białym winem musującym wytwarzanym w regionach Wenecja Euganejska i Friuli-Wenecja Julijska we Włoszech. Do produkcji tego trunku wykorzystuje się winogrona odmiany glera. W przeciwieństwie do francuskiego szampana czy hiszpańskiej cavy, wino to fermentowane jest nie w butelkach, lecz dużych, hermetycznie zamkniętych kadziach. Ma to na celu zabezpieczyć wino przed ulatnianiem się gazu. Na kolejnym etapie produkcji prosecco jest przelewane pod ciśnieniem do butelek. Finalnie trunek ma subtelny, owocowy smak, z wyraźnie wyczuwalnymi aromatami jabłka, gruszki i cytrusów. Niekiedy możemy wyczuć też nuty kwiatowe lub owocowych cukierków.

Rodzaje Prosecco

Najpopularniejszym rodzajem prosecco jest spumante. Wytwarzane jest metodą Charmata, która z użyciem dużych, odpornych na ciśnienie kadzi. Musowanie trunku uzyskuje się poprzez proces wtórnej fermentacji następujący dzięki zmieszaniu ze sobą kupażowanej bazy wina, drożdży oraz cukrów. Wyróżnić można 4 odmiany prosecco spumante:

Extra Brut — to najbardziej wytrawne prosecco, z wyraźnie wyczuwalnymi nutami cytrusowymi. To białe wino musujące serwuje się je w temperaturze 6 — 8 stopni. Najlepiej smakuje z białymi rybami i owocami morza.

Brut — odmiana prosecco, której cechą charakterystyczną jest umiarkowanie intensywna kwasowość. Najczęściej serwuje się je jako aperitif lub z dodatkiem potraw na bazie owoców morza.

Extra Dry — najpopularniejsza wersja prosecco. Jest półwytrawne i ma owocowy aromat z wyraźnie wyczuwalnymi nutami jabłka oraz gruszki. Prosecco tego typu podaje się z makaronami na bazie delikatnych sosów i z owocami morza; świetnie pasuje też do świeżych owoców i lekkich deserów.

Dry — prosecco z wyraźnie wyczuwalną słodyczą. Trunek ten jest świeży i aromatyczny z bukietem obfitującym w nuty dojrzałych owoców i kwiatów. Doskonale sprawdza się w towarzystwie deserów.

Drugim rodzajem prosecco jest frizzante. Serwuje się je tak z przystawkami, jak i daniami głównymi. Czym wino musujące spumante różni się od frizzante? Kluczowe jest tutaj ciśnienie w butelce, które w przypadku pierwszego trunku wynosi minimum 3,5 bara, a drugiego — 3 bary, co wynika z krótszego czasu wtórnej fermentacji. Efekt? spumante jest intensywniej musujące niż frizzante. Korek w frizzante zabezpieczany jest wykonanym ze sznurka koszyczkiem lub butelka jest po prostu zamykana metalową zakrętką.

Z czym pić Prosecco?

Na bazie prosecco możemy przygotować różnego rodzaju drinki. Jednym z nich jest Aperol Spritz. Koktajl ten przyrządza się z wina musującego oraz Aperolu (słodkiego likieru z charakterystyczną goryczką, czego zasługą jest dodatek gorzkiej pomarańczy i wyciągów ziołowych). Całość dekoruje się plasterkiem pomarańczy.

Drinkiem z Prosecco, który świetnie sprawdzi się w upalne dni, jest też Bellini. Aby go przygotować, potrzebne będą nam zmiksowane owoce – do tego celu w klasycznej wersji wykorzystuje się brzoskwinie, ale z powodzeniem możecie je zastąpić na przykład truskawkami. Koktajl serwuje się w wysokich kieliszkach.

Prosecco doskonale będzie też smakować z creme de cassis, czyli likierem z czarnych porzeczek. Wino musujące podać można również w pucharku, z kawałkami pomarańczy, limonką, malinami lub truskawkami, kilkoma listkami świeżej mięty oraz kostkami lodu.

Prosecco to bardzo uniwersalne wino musujące, które możecie wykorzystać jako bazę rozmaitych koktajli — czy to z owocami, czy z sokiem. Z łatwością zarezerwujecie je w Winnicy Lidla.

Materiał partnera