Łupież. Powszechny i przewlekły stan skóry głowy, który niesamowicie uprzykrza życie. Niestety, to coś więcej niż tylko brzydkie białe płatki spadające z głowy. Jest przyczyną powstawania swędzących plam, które na ostatnim etapie mogą nawet krwawić. Bez względu na to, jak bardzo cierpisz, nie musisz przechodzić sama przez tę kłopotliwą dolegliwość.

Istnieją trzy rodzaje łupieżu

Pityriasis simplex to łupież, który objawia się klasycznymi białymi płatkami. Łojotokowe zapalenie skóry to stan, który wytwarza żółte płatki oraz powoduje zaczerwienienie. Łuszczyca jest najcięższym z trzech rodzajów łupieżu. Powoduje swędzenie, zaczerwienienie oraz krwawienie.

Uszkodzenia w innych obszarach ciała, takie jak łokcie lub kolana, wskazują na to, że możesz mieć do czynienia z łuszczycą. Jeśli doświadczasz więcej poważnych objawów, zdecydowanie powinnaś skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem.

ZOBACZ TEŻ: JAK ROZWIĄZAĆ PROBLEM SWĘDZĄCEJ GŁOWY?

Czasami łupież jest dziedziczny, czasami nie

Chociaż istnieje genetyczne powiązanie z łupieżem, dermatolodzy twierdzą, że łupież nie zawsze jest dziedziczny. Niekiedy bywa tak, że wyłącznie jedna osoba z rodziny zmaga się z tą dolegliwością. Łupież może mieć wiele przyczyn. Cykl menstruacyjny i stres to tylko dwie z wielu, które powodują produkowanie białych płatków.

Najpopularniejsze przyczyny zewnętrzne to na przykład pogoda lub niewłaściwy szampon. Nawet produkty, które spożywasz (zwłaszcza czekolada i ser) mogą go uruchomić. Wszystkie wymienione przyczyny dotyczą osób, które mają skłonność do łupieżu.

Jak pozbyć się łupieżu?

Jeśli doświadczasz łupieżu po raz pierwszy, dermatolodzy sugerują zlokalizowanie przyczyny poprzez regularne śledzenie swojej diety, źródeł stresu lub pogody. Zwróć uwagę na potencjalne wyzwalacze łupieżu i jeśli wśród nich znajdzie się coś oczywistego, pracuj nad tym.

ZOBACZ TEŻ: SKUTECZNA METODA WALKI Z ŁUPIEŻEM!

Niezależnie od tego, czy łupież jest wyzwolony nagle przez czynniki zewnętrzne, czy też zmagasz się z nim odkąd pamiętasz, pierwszym zalecanym krokiem rozwiązującym problem jest szampon przeciwłupieżowy.

Zwróć uwagę, że nie wszystkie produkty będą działać tak samo na każdą z nas. Zalecamy testowanie jednego szamponu przez 28 dni (jeden cykl skóry). W ten sposób sprawdzisz, czy rzeczywiście działa on przeciwłupieżowo. Jeśli szampon działa, pierwsze efekty powinnaś zauważyć już po dwóch tygodniach.

Jeśli wypróbowałaś szampony przeciwłupieżowe i nic nie zadziałało

Nie zniechęcaj się. Ciężko jest znaleźć właściwy produkt zmniejszający łupież. Jeśli wypróbowałaś już kilka formuł zwalczających łupież (przez 28 dni) i nadal nie widzisz efektów, skontaktuj się z lekarzem. Profesjonalnej pomocy udzieli Ci dermatolog lub trycholog.

ZOBACZ TEŻ: MASZ ZNISZCZONE WŁOSY? ODKRYJ MAGICZNĄ MOC OCTU JABŁKOWEGO

Lekarze mogą zaproponować leczenie sterydami zwanymi kortykosteroidami. Pomagają w przypadku stanu zapalnego, łuszczenia i podrażnienia skóry głowy. Inne zabiegi mogą obejmować podanie miejscowego kwasu salicylowego w celu złuszczenia skóry głowy i pozbycia się nagromadzenia białych płatków.