Na pewno nie pierwszy raz słyszysz o kubeczku menstruacyjnym. Być może trafiłaś tutaj szukając więcej informacji na temat tego, jak zmienić swoją codzienność w myśl zero waste albo jak ograniczyć ilość wyrzucanych śmieci. To pierwszy krok, aby żyć wolniej, dużo spokojniej i zdrowiej. I przy okazji zadbać o zdrowie naszej planety!

ZOBACZ TEŻ: 100 LAT MIESIĄCZKI. TAK ZMIENIAŁY SIĘ ŚRODKI HIGIENY INTYMNEJ NA PRZESTRZENI LAT

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

To silikonowy, półokrągły produkt sanitarny, która stanowi przyjazną dla środowiska alternatywę dla tamponów i podpasek. Z tym, że przetrwa kilka lat, pomoże Ci oszczędzić czas i ograniczy ilość wyrzucanych śmieci. Plus nie stanowi żadnego zagrożenia dla Twojego zdrowia. Nie wiem czy wiesz, ale ponad 20% kobiet miało kiedyś nieprzyjemność doświadczyć uczulenia spowodowanego używaniem podpasek czy tamponów.

Jaki rozmiar powinnam wybrać?

Na rynku istnieje kilka firm, które produkują kubeczki menstruacyjne. Niektóre z nich mają dwa rozmiary – inne nawet 4. Stąd warto wcześniej przeczytać więcej o rozmiarach proponowanych przez markę. bardzo często są to tabele wraz z dokładnymi opisami i wymiarami. Ja osobiście mając 168 cm wzrostu (w dowodzie), po jednym porodzie i chodząca w wadze 56 kilogramów wybrałam M (z dostępnych rozmiarów S,M i L). Jak do tej pory, uważam, że wybór był odpowiedni.

W jaki sposób powinno się korzystać prawidłowo z kubka menstruacyjnego?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o zwiększonej higienie związanej z kubeczkiem menstruacyjnym. Pamiętaj o umyciu rąk przed i po, wyparzeniu kubeczka przed pierwszym użyciem i po każdym skończonym okresie oraz trzymaniu go w plastikowym pojemniczku bądź lnianym woreczku. Nie zaleca się mycia go w zmywarce ani we wrzątku w mikrofali.

Istnieją 4 metody zwijania kubeczka przed jego użyciem – należy złożyć go na pół bądź “na 3” i włożyć. Na dole znajduje się specjalny “chwyt”, którym można poprawić ułożenie kubeczka. W żadnym wypadku nie powinien wystawać ani powodować dyskomfort. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, zapewne trzeba go umiejscowić ponownie. Zalecam przy pierwszych próbach korzystać jeszcze z wkładek, gdyż nieprawidłowe włożenie kubeczka może powodować wydostawanie się krwi menstruacyjnej. Zanim się zmartwisz, powiem Ci, że niektórzy intuicyjnie wiedzą od pierwszego dnia, jak się z nim obchodzić. Ty też sobie poradzisz, zaufaj mi.

Jak wyjąć prawidłowo kubeczek?

Wystarczy pociągnąć dolną część kubeczka, którą wcześniej nazwałam “chwytem”, wylać zawartość do toalety a następnie przepłukać kubeczek pod bieżącą wodą bądź z dodatkiem mydła z neutralnym pH. To może powodować drobne niedogodności jeśli masz okres będąc w pracy, wtedy również zalecam noszenie wkładek bądź zabieranie ze sobą do łazienki czystego pojemniczka z wodą. Pamiętaj jednak, że w większości przypadków kubeczek napełnia się po mniej więcej 6 godzinach. Dla mnie dużym szokiem była ilość krwi, której nie widać tak wyraźnie, gdy nosi się tampony czy podpaski.

ZOBACZ TEŻ: KUBECZKI MENSTRUACYJNE ZAMIAST TAMPONÓW LUB PODPASEK?

Czy podczas chodzenia czy innej aktywności można czuć kubeczek?

Nie, prawidłowo umiejscowiony kubeczek nie powinien być przez Ciebie wyczuwalny. Jeśli jest inaczej, trzeba go poprawić bądź włożyć raz jeszcze.

Czy kubeczek przeszkadza w aktywnościach fizycznych?

Producenci zapewniają, że kubeczek jest idealny dla osób uprawiających aktywnie sport. Nie ma problemu z noszeniem go podczas treningu na siłowni ani na basenie (nie, nie zacznie przeciekać i dodatkowo eliminujesz ryzyko wystawania sznurka od tampona).

Czy kubeczek przecieka?

Jedynie wtedy, gdy jest źle ułożony. Po 2 dniach i wdrożeniu nie powinno dochodzić do takich rzeczy. To naprawdę proste!

Czy jeśli stosuję antykoncepcję w postaci wkładki domacicznej, czy kubeczek jest dla mnie bezpieczny?

Zdarzały się niestety przypadki, gdy kubeczek napierał na wkładkę. W takim przypadku warto skonsultować swój wybór z ginekologiem.

Czy używanie kubeczka może wywoływać TSS?

Zespół wstrząsu toksycznego może wystąpić podczas noszenia kubeczka, jak w przypadku każdego produktu sanitarnego, który jest umieszczany w ciele człowieka. Nie powinien on jednak wystąpić w przypadku, gdy odpowiednio dbamy o higienę, tj. Mycie rąk przed i po każdym korzystaniu, wyparzanie i czyszczenie kubeczka.

ZOBACZ TEŻ: Tampon, prezerwatywa, poronienie, połóg: To wszystko może doprowadzić do Zespołu Wstrząsu Toksycznego!

Jak długo mogę używać jednego kubeczka?

Biorąc pod uwagę, że jest to silikon, czyli materiał nie zawierający bakterii oraz kształt kielichowaty kubeczka, który jest stworzony do tego, by pobierać krew, a nie ją wchłaniać, każdy kubeczek może być używany nawet do 10 lat. W przypadku pęknięć oraz dziurawienia się kubeczka, trzeba go jednak natychmiast wymienić na nowy.