Najszybszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem są leki. Jednak, jak wspierać swój organizm, aby przywrócić regularność w procesach trawiennych na co dzień?

Naturalne sposoby na zaparcia

Jeśli chcemy się szybko i skutecznie pozbyć wstydliwego problemu zaparć sięgnijmy po lek na zaparcia Dulcobis, który działa już po 6 godzinach od zastosowania. Jest on bezpiecznym środkiem, który mogą stosować nawet dzieci od 4 roku życia. Dobrze sprawdzają się również naturalne sposoby walki z zatwardzeniem takie jak zmiana diety, czy unikanie stresu. Jednym z powodów dyskomfortu może być zaparcie nawykowe, najczęściej spotykane wśród dzieci, jednak coraz bardziej powszechne również u dorosłych. Naturalnym wsparciem przy problemach z zaparciami są przede wszystkim regularność w jedzeniu i powolne przeżuwanie. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na ilość wypijanej codziennie wody oraz spożywanego błonnika. Woda jest jednym z kluczowych składników naszego organizmu. Wspomaga między innymi procesy trawienne, dlatego powinno się jej wypijać przynajmniej 2 litry dziennie – jest to niezbędne minimum dla dorosłej osoby. Warto również wprowadzić do codziennej diety naturalne probiotyki. Jogurty, kiszonki oraz suszone owoce wspomagają naturalne procesy trawienne. Ważnym składnikiem odżywczym jest także błonnik, zawarty we wszelkiego rodzaju płatkach nieprzetworzonych oraz chlebach razowych i owocach. Jednak niezmiennie podstawą do zdrowego odżywiania i uregulowania pracy jelit jest regularność posiłków i odpowiednie nawodnienie.

Leki na zaparcia – jakie mają działanie?

W przypadku, kiedy naturalne sposoby nie pomagają, wsparciem w dolegliwościach związanych z wypróżnianiem mogą być leki dostępne bez recepty w każdej aptece. Są one bezpieczne w użyciu, pod warunkiem stosowania ich zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotkach. Należy również odpowiednio dobrać preparat, który zostanie zastosowany. Istnieją bowiem produkty oparte na naturalnych składnikach, natomiast ich działanie może być mniej efektywne lub wolniejsze niż leków. Można je stosować w formie tabletek na zatwardzenie, ale również syropów i herbat ziołowych, które wspomagają trawienie i zapobiegają zaparciom. Leki przeciw zaparciom często mają działanie doraźne, co jest bardzo wygodne dla osób cierpiących na problem zatwardzenia. Mogą występować w formie tabletek zarówno doustnych, jak i czopków dojelitowych. Jeżeli jednak dolegliwości nie ustępują lub mają charakter nawracający, niezbędna będzie wizyta u lekarza.

Kiedy wybrać się do lekarza?

W momencie, w którym naturalne sposoby oraz leki nie działają, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Zaparcia to stan, w którym organizm nie pozbywa się produktów ubocznych z trawienia, przez co nie ma możliwości wydalania wszystkich, niepotrzebnych toksyn. Czasami nie jest to spowodowane tylko siedzącym trybem życia czy złym odżywianiem. Pamiętać również należy, że przyczyny zaparć mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Czasami są to zwykłe hemoroidy, jednak zaparcia występują również przy guzach uciskających jelita. Stąd, przy przewlekłych lub nawracających problemach należy skontaktować się z lekarzem w celu wykluczenia tych przyczyn.

Zaparcia to wstydliwy problem, jednak coraz bardziej powszechny. W trakcie leczenia nie należy bać się prosić o pomoc dietetyka, farmaceuty lub lekarza.