Waris Dirie - czarnoskóra piękność

przejdź do komentarzy
kwiat pustyni kwiat pustyni/Waris Dirie

Z cyklu: najbardziej fascynujące życiorysy modelek.

Waris Dirie to modelka, a przede wszystkim kobieta, której życiorys nas zachwycił. Chcemy pokrótce przytoczyć Wam jej historię, by pokazać, jak często losem znanych i bogatych kieruje łut szczęścia, a droga ich życia wcale nie jest usłana różami.

Waris urodziła w Somalii, w muzułmańskiej rodzinie z plemienia Nomadów. Jej życiowym zadaniem, jak wszystkich innych dziewczynek z plemienia, było wyjść młodo za mąż, urodzić mnóstwo dzieci, paść kozy i nosić wodę ze studni oddalonej od wioski o kilkanaście kilometrów.

W wieku około pięciu lat została poddana brutalnemu zabiegowi tradycyjnego obrzezania. Wskutek takiego zabiegu zmarła jej siostra i dwie kuzynki.

Z plemienia postanowiła uciec, kiedy kazano jej wyjść za sześćdziesięciojednoletniego mężczyznę. Z Mogadiszu trafiła do Londynu, gdzie w domu wuja przez kilka lat pracowała jako służąca.

Tam odkrył ją jeden z najsłynniejszych fotografów mody Terence Donovan. W 1987 roku jej twarz pojawiła się na okładce Kalendarza Pirelli.

Kiedy kariera Waris nabrała tempa, postanowiła swoją sławę wykorzystać. W 1997 roku została ambasadorem ONZ i rozpoczęła walkę o zniesienie rytuału obrzezywania kobiet w krajach trzeciego świata.

Do tej pory wzięła udział w dziesiątkach kampanii reklamowych, m.in. Chanel, Revlon, Levi's czy L'Oréal, a jej zdjęcia kilkakrotnie zdobiły okładki wielkich magazynów mody,takich jak Elle, Vogue czy Glamour.


Poniżej przedstawiamy Wam zdjęcia Waris z pierwszych lat kariery oraz najnowsze z kampanii H&M, do których pozuje z Lyią Kebede - odtwórczynią głównej roli w filmie Kwiat pustyni.Pierwsza okładka Waris w Sunday Times Magazine, lata 80.Kampania Chanel Allure, 1990 r.Okładka Vogue Italia, 1991 r.Zdjęcie okładkowe książki Kwiat Pustyni, 1998 r.


A to już kampania z Waris dla H&M:

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!